Orvosi kutatók egy csoportja kísérletezett azon, hogyan reagál az emberi szervezet a flavonoidokban gazdag élelmiszerek tartós fogyasztása során. Az eredmény meglepő és egyben biztató: a flavonoidokban gazdag ételek – csokoládé, fekete tea, szőlő, eper, áfonya – nagymértékben csökkentik a diabétesz kialakulásának esélyét – számolt be a Huffington Post a kutatás eredményéről, amit 1997, 18–76 év közötti nő bevonásával végeztek.
Eddig azt hitték, csak a rendszeres kardioedzés segít a diabétesz ellen, most kiderült, nem csak az a mozgásforma használ.
A fahéj nemcsak az almás pite ízét javítja, hanem a cukorbetegek egészségi állapotát is.
Egyedül a kor az, ami ellen nem tehetünk a cukorbetegség megelőzésének érdekében.
A kutatásban a résztvevő nők inzulinrezisztenciáját vizsgálták, különféle helyzetekben. Az inzulinrezisztencia a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége, a 2-es típusú diabétesz első számú kiváltója. Az önkéntesektől éhgyomorra vérmintákat vettek. A kutatásban résztvevő nők táplálkozási és életvezetési szokásaik, valamint a testtömegindexük alapján kiszámolták hogy mekkora a napi flavonoid szükségletüket. Átlagosan 1,2 grammra lett az eredmény, ami nagyjából egy csésze fekete tea elfogyasztásával vihető be a szervezetbe.
A felmérés eredményeképpen azok a nők, akik napi 40 grammnyi antocianint (flavonoidot tartalmazó vegyület) vittek be az étkezések során az ételekkel (főleg bogyós gyümölcsökkel, szőlővel, cseresznyével stb.), alacsonyabb volt az inzulin rezisztenciaszintjük, mint azoknak, akik jóval kevesebb gyümölcsöt ettek. A felmérés alapján megállapítható, hogy a rendszeres gyümölcs és csokoládéfogyasztás csökkenti a diabétesz kialakulásának veszélyét.
A kutatás kitért arra is, hogy bár a mérsékelt borfogyasztás is hasonló reakciókat produkál a szervezetben, sajnos nem jelenti azt, hogy a flavonoidokban gazdag étrend teljes védettséget nyújtana a cukorbetegség kialakulásával szemben – olvasható a HuffingotnPost által publikált írásban.