Ezért kell vigyázni a kuponos vásárlással

Vállalkozási oldalról nézve mérlegeljük a kuponos vásárlás hátrányait és előnyeit.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
2014. 01. 27. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kuponnal való vásárlás, a megtakarítás reményében felhasznált kedvezmény nem újkori vívmány. 1894-re tehető a „kupon” intézményének megszületése, Asa Candler gyógyszerész és üzletember, aki akkoriban 2300 dollárért megvette a Coca-Cola formuláját, a termék népszerűsítése érdekében először kézzel írott kuponokat osztogatott, amelyért az új üdítőitalból egy pohár ingyen járt.

Nagyot ugorva a történelemben, egy felmérés szerint 2005 és 2008 között már 36 millióra emelkedett az online kuponokat felhasználó amerikai felnőttek száma. Napjainkban ez a szám már elképesztő mértékben megugrott. Ami hazánkat illeti, az elmúlt évek gazdasági válsága megteremtette a piaci alapját az olyan szemfüles vállalkozásoknak, amelyek kupongyűjtő oldalként számos vállalkozás szolgáltatását, termékét gyűjtötték egybe a kedvezmények érdekében.

 

 

A kupongyűjtő oldalak megkeresik a vállalkozásokat, hogy marketingcélokat figyelembe véve saját termékeiket, szolgáltatásaikat úgy népszerűsítsék, hogy bizonyos mértékű kedvezményt adjanak a kuponos vásárlóknak, akik az akcióról a kuponos vállalkozástól szereznek tudomást. A vásárló a termék/szolgáltatás akciós árát megfizeti a kuponos cégnek, aki közvetítőként a vételárat eljuttatja a kereskedő/szolgáltató felé. A vásárló pedig a kuponnal az eladótól átveszi/igénybe veszi a terméket/árut.

Fontos tudnia a fogyasztónak, hogy mint minden, interneten lezajlott vásárlást érintően, a kupon vétele kapcsán (annak be nem váltása esetén) is megilleti az indokolás nélküli, 8 munkanapon belüli elállási joga. Számítson azonban arra, hogy a vállalkozásnak 30 napon belül kell visszajuttatnia a vételárat.

Az elállás kapcsán, ha Ön nem szeretné, nem köteles elfogadni azt, hogy egy későbbi kuponvásárlás során váltsa be a befizetett összeget, joga van azt visszakapnia. Ha pedig a későbbiekben való beváltás lehetőségét választja, vigyázzon arra, hogy annak felhasználhatósági időkorlátja lehet.

A fogyasztói oldalról nyilván egyértelmű a kuponos vásárlások előnyös oldala, de miért éri meg a vállalkozásnak féláron vagy még kedvezményesebb áron értékesíteni termékeit, szolgáltatásait? A kedvezményeket nyújtó szolgáltató ugyan az akció ideje alatt nem feltétlen realizál nyereséget, ám egy olyan marketingeszközként kezeli a közösségi vásárlást, mely minimális befektetés mellett hosszú távú előnyökkel járhat, az eredményessége pedig egyszerűen mérhető.

 

 

Szakértők szerint a tőkeszegény vállalkozások esetében a kuponozás eredményes márkaépítő megoldás lehet, nem véletlen, hogy a kínálati oldalon is többnyire ilyen szolgáltatók jelennek meg. Az üzlet részéről a hirdetési költségek töredéke merül fel ebben az esetben, hiszen a tervezés, nyomtatás és a vásárlókhoz történő eljuttatás feladataitól mentesül. Online formában pedig sokkal szélesebb célcsoportot tudnak megcélozni. Segítségével nemcsak az akció idejéig növekedhet a forgalom, de az addig teljesen új vásárlókból, akik a kupon miatt keresik fel az üzletet, visszatérő vendég válhat, a régebbi vevők körében pedig erősíthetik a fogyasztói hűséget.

Vannak veszélyei is azonban egy ilyen marketingakciónak. Ha rövid időn belül nagy mennyiségű kupont vásárolnak a fogyasztók, azt nyilván minél hamarabb fel is szeretnék használni, ami a vállalkozások számára nagyfokú odafigyelést igényel, mind az időbeosztást, mind a ráfordítandó eszközigényt illetően.

Lehetséges ugyanis, hogy az akció ideje alatt a vállalkozásnak aránytalanul több erőforrást kell bevetnie a megfelelő teljesítés érdekében, ugyanakkor semmilyen garancia nincs arra, hogy a most kuponnal vásárló valóban visszatérő vendég lesz, hiszen jelenlegi érdeklődését az irreálisan alacsony ár váltotta ki, normál áron valószínűleg nem fogja megvenni a terméket, nem veszi igénybe a szolgáltatást.

Minden vállalkozásnak tehát bölcsen, előre megfontoltan kell döntenie, hogy megéri-e számukra ilyen kedvezményes akcióba fogni, nem megfelelő gyorsaságú, minőségű teljesítés vagy akár nem teljesíthetőség miatt a fogyasztók előnyérzete hamar haragra fordulhat, generálva ezzel sok panaszt, mindkét fél részére kellemetlenséget és a feltehetően negatív reklámot (például Facebook-posztok).

A témakör ezen szegmensével kapcsolatban a vállalkozások számára olvasásra ajánljuk a Tudatos Vásárlók Egyesületének itt található cikkét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.