A külügyminiszter szerint India volt az első ország a francia forradalom óta a világon, amelyik képes volt békés úton jelentősen megváltoztatni a történelmet.
Martonyi János az indiai alkotmánya kihirdetésének 64. évfordulóján Budapesten, az indiai nagykövetségen tartott ünnepségen méltatta, hogy India a világ és Magyarország számára is nagyon sok mindent képvisel, egyebek mellett a vallások, nyelvek, kultúrák sokszínűségét, és azért, hogy elsőként erőszakmentesen változtatta meg a történelmet, az emberiségnek hálásnak kell lennie.
Martonyi János kiemelte: India a világ legnagyobb demokráciája lett, amely alkotmányos alapokon nyugszik, és emellett fejlődő szuperhatalom. Vannak kihívásai, de nagyon jó lehetőségei is, amelyeket ki tud használni, azért, mert minden közösséget, amely az országban van, tisztelnek - tette hozzá.
Malay Mishra, Indai magyarországi nagykövete az ünnepségen felidézte, hogy 1950. január 26-án létrejött a világ legnagyobb demokráciája, és ez sok más országnak is példát mutatott. Azóta nagyon nagy utat jártak be, és mostanára gazdaságilag a világ egyik leggyorsabban fejlődő országává váltak. Elmondta azt is, büszke arra, hogy a két ország között milyen különleges kapcsolat van. Sokkal több támogatást kapnak a magyar kormánytól, mint amennyire számított, Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberi látogatása Újdelhiben pedig új fejezetet nyitott a két ország kapcsolatában - jelentette ki Malay Mishra.
Indiában 1950. január 26-án hirdették ki az alkotmányt, ezzel elszakadtak az Egyesült Királyságtól, és köztársasággá alakult a ma mintegy 1,2 milliárd lakosú ország. Azért választották ezt a napot az alkotmány életbe lépésére, mert 1930-ban január 26-án hirdették ki az indiai függetlenségi nyilatkozatot.
(MTI)