Pillanatok alatt megfagyhatunk

A gyerekek a legérzékenyebbek a hidegre, de a fülbevaló sem tesz jót. Tévhitek és praktikák a fagyos januárra.

tt
2014. 01. 26. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tél közepén járunk, és ehhez mérten meg is érkezett a hideg, fagyos időjárás. A webmd.com egészségügyi portál összeszedett minden olyan információt, amit érdemes tudni a fagyásról, és annak következményeiről.

A fedetlen testrészek azok, amik elsődlegesen ki vannak szolgáltatva a hidegnek, ami az érintett részeken lelassítja a vérkeringést. Ezek a lábujjak, a fülek, az arc és az áll. Szakemberek szerint a legfontosabb, hogy a tüdő és szívtájékot mindenképpen melegen kell tartani. A hideg elsősorban a bőrszövetet és a végtagokat bénítja a keringéslassítással.

Gyakori tévhit, hogy a fagyott ujjat le kell vágni. A fagyott végtagokat a legritkább esetben kell amputálni. A legtöbb fagyási sérülés felületi, ami után hólyagos bőr marad nagyjából egy hétig. Ez nem okoz maradandó károsodást ellentétben a mély fagyással, ahol az inak, az izom és a csont is sérülhet (lásd a mondást a csontig hatoló hidegről), ez esetben nagyobb a károsodás veszélye.

Helytelen állítás, fagypont alatti hőmérsékleten nagyon gyorsan lehet fagyási sérüléseket szerezni. Nulla fok alatt a csupasz emberi bőr akár öt perc alatt is megfagyhat, bár a statisztikák alapján a legtöbb esetben ehhez több idő kell. Mínusz 20 és mínusz 69 fok között egy perc alatt megfagyhat az ember bőre, mínusz 70 fok alatt pedig fél perc is elég hozzá.

Az elfagyott testrészt nem szabad forró vagy hideg vízben áztatni. Ha megtörtént a baj, akkor meleg, de nem forró vízben kell az adott testrészt tartani, legalább fél órát, amíg az kellemesen kiázik. Az újra felengedett fagyott seb kétségtelenül fájni fog, erre fájdalomcsillapítókat javasolnak a szakemberek. Teát vagy más meleg italt érdemes fogyasztani, a fagyási hólyagokat pedig lehetőség szerint azonnal mutassuk meg orvosnak.

Nem szabad dörzsölni vagy masszírozni a fagyott felületet. Ha a lábujjakat érte a fagyás, ne álljon rá! Ne tartsuk a fagyott sebet közel a hőforráshoz! A kályha vagy a radiátor koncentrált száraz melege nem tesz jót a zsibbadt, bőrnek, ami ez esetben a nagy hőmérséklet-különbségnek köszönhetően könnyen megéghet.

Az állandó mozgás és a tornagyakorlatok felpezsdítik a vérkeringést – de ezzel egy időben ott az elfáradás veszélye is. A szakértők szerint bő szabású ruhákat viseljünk a hidegben, lehetőleg gyapjút, és rétegesen öltözködjünk. Ez a ruházati kombináció egyszerre szellőzik és szigetel is, a hidegben mindkettő fontos tényező. A gyapjú azért jobb a pamutnál, mert nedvesen is képes szigetelni. Érdemes többféle anyaggal kombinálni. A belső réteg legyen gyapjú, a külső pedig vízlepergető polipropilén, ami a szél ellen is véd, és lepergeti a vizet.

Óránként tíz percig járassa a motort, de előtte győződjön meg arról, hogy a kipufogócsövet nem tömíti el a hó vagy a jég.

A keringési rendellenességek, a szívbetegség, a cukorbetegség mind olyan tényező, ami lassíthatja a vérkeringést. A kiszáradás, az alkoholos vagy drogos befolyásoltság szintén befolyásolja a hőérzetet, és a vérkeringést egyaránt, ahogyan a dohányzás és bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolja a túlélés esélyét.

Elsőre nehezen hihető, de az ékszerek viselése is felgyorsíthatja a kihűlést, hiszen a hideg fém érintkezik a bőrfelülettel, felgyorsítva a fagyási folyamatot – ezért a fülbevaló viselése ebben a helyzetben nem igazán javasolt.

A gyerekek sokkal többet tudnak szabad levegőn a hóban tartózkodni mint a felnőttek ráadásul a bőrük is sokkal hamarabb hűl ki, így könnyebben csípi meg őket a hideg, és szenvedhetnek fagyási sérüléseket.

Azért mert szőr fedi a testüket, a kutyák és macskák ugyanúgy ki vannak téve a hidegnek mint az emberek. Azzal a hátránnyal, hogy amíg az ember bőrén észrevehetőek a fagyásnyomok, addig a házikedvenc bundája miatt ez szabad szemmel nem látható. A fülek, a farok és alhastájék részek fogékonyak a fagyásra. Amennyiben sápadt, szürkés, fehér színű és hideg tapintású az állat valamely felsorolt testrésze, azonnal vigyük meleg helyre, és hívjunk hozzá állatorvost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.