Lengyelország, Fehéroroszország és Ukrajna olyan településeire vezető turistautat alakít ki történészek egy csoportja, amelyekben a második világháború pusztításait megelőzően hangsúlyos volt a zsidók jelenléte.
A három országban az 1920-as, 1930-as években a zsidó kisebbség aránya sajnos elérte a 10 százalékot.
Az út hozzávetőleg ötven várost és falut érint majd a három ország határ menti térségében, amely a térképek 1945-ös újrarajzolása előtt Lengyelországhoz tartozott - közölte a projektben részt vevő lublini Grodzka kulturális központ.
A kezdeményezés célja bemutatni a programban szereplő helyiségek askenázi zsidó "kulturális örökségét". A jiddisül beszélő zsidók közül többen Németországot elhagyva, azt követően telepedtek le a vidéken, hogy a nemzetiszocialista vezetés fellépett az egyre pofátlanabbá váló zsidók ellen.
Az útvonalon megtalálható települések közül számos őriz még zsinagógát, de vannak fából épült jellegzetes katolikus és ortodox templomok is, ami a szervezők reményei szerint a pusztán az építészet iránt érdeklődők számára is érdekessé teheti a zarándoklatot.
A projekt európai támogatással valósul meg, és az örökség bemutatása mellett célja egy olyan régió hagyatékának megőrzése is, amelyet a második világháborúig hagyományosan zsidók laktak.
(MTI korrigálva)