Jogában áll a lakást kiadónak elzárni a bérlő ingóságait?

A bérbeadónak zálogjoga van a bérleti díjjal elmaradó bérlővel szemben, de csak bizonyos feltételek mellett.

dr. Csomós Lilla Annamária
2014. 01. 21. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül három éve elköltözünk egy ismerősünk (továbbiakban X) lakásába, albérletbe. Az albérlet tulajdonosa X édesanyja (továbbiakban Y). Időközben megromlott a viszonyunk X-szel, illetve háromhavi bérleti költséggel is elmaradtunk. Ki lettünk költöztetve, a kulcsot elvették, az összes személyes tárgyunk (200 ezres egyedi szekrénysor, hűtő, ruhák, 100 ezres gáztűzhely, összes ruha stb.) a lakásban maradt. Nagyjából három napja Y írt egy levelet az állandó lakcímemre, és pénzt követel tőlem. A bökkenő itt van, a bérlés megkezdésekor semmilyen szerződést nem kötöttünk. A kérdésem az lenne: van-e joga bérleti szerződés nélkül követelni a tartozás két-háromszorosát? A tárgyainkat köteles visszaadni?

A bérleti szerződésnek nem érvényességi kelléke az írásba foglalás, vagyis amikor önök szóban megegyeztek, a hatályos Ptk. szerint szerződést kötöttek (legfeljebb a bizonyítás nehezebb). A bérbeadónak joga van a bérleti díjra és – a késedelmes fizetés miatt – késedelmi kamatra is. Mindaddig, amíg ezeket ki nem egyenlíti, addig az önök ingóságain zálogjoga van, vagyis visszatarthatja kiadásukat, de csak akkora összegben, amekkora a hátralékos bérleti díj és járulékai tartozás összege. A zálogjog azonban nem terjedhet ki az egyéb tartozások biztosítására (mint például a közüzemidíj-tartozás). Arra az  időtartamra, amikor ön mint bérlő a bérleményt nem használhatja, nem jár bérleti díj.

Ezért az ön hátralékos bérletidíj-tartozása nem növekedhetett jogszerűen a többszörösére, mivel a bérbeadó önt megakadályozta a bérlemény használatában. Ezenfelül amennyiben a bérbeadója a bérleti szerződés felmondását követő nyolc napon belül nem indított bírósági pert a bérletidíj-tartozás érvényesítése érdekében, akkor nem jogosult a továbbiakban ingóságainak visszatartására, és köteles őket azonnali hatállyal kiadni önnek.

A bérbeadó az ön kizárásával és valamennyi ingóságának visszatartásával a jog által biztosított jogait túllépte, a bérlőt ugyanis korlátozás nélkül megilleti a birtoklási jog és a birtokvédelem, ezért javaslom, hogy a további intézkedések megtétele érdekében keressen fel ügyvédet, már csak azért is, mivel jogi problémája megoldása érdekében – tekintettel arra, hogy nem rendelkezik írásba foglalt bérleti szerződéssel – a bérleti jogviszonnyal kapcsolatosan tanúbizonyításra is szüksége lehet, amely összetett jogi feladat.

A kérdésekben felmerült problémákra nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése is.

Hasonló kérdésekről, esetekről és válaszokról olvashat a www.onlinejogsebesz.hu oldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.