Vitorlással vágtak neki az Északi-sarknak

A nyolcfős csapat mindenét pénzzé tette az expedíció kedvéért.

tt
2014. 01. 20. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grönland déli részétől az északiig mintegy 400 merülést hajtanak végre rendkívül nehéz körülmények közepette: a búvárok munkáját nem csupán a rendkívül hideg, 1,8 Celsius-fokos víz, hanem a jégtakaró egyenetlensége is nehezíti.

A tenger alatti expedícióban, amely másfél éven át folytatódik, télen és nyáron egyaránt lehetőség nyílik arra, hogy felvételeket készítsenek akár 130 méter mélységben is, amire még soha nem volt példa – közölte Ghislain Bardaout, aki feleségével, Emmanuelle Périé-Bardaout-val közösen kezdeményezte a kutatóexpedíciót. A 33 éves felfedező, foglalkozása szerint gépészmérnök a hét végén indult el a nyugat-franciaországi Concarneau-ból.

Az expedíció az Under The Pole (A sark alatt) elnevezésű program része, amelynek keretében a sarki régiók rejtett arcait igyekeznek feltárni. A program 2010-ben indult, akkor a Jeges-tenger jégmezőjén végeztek kutatásokat. A 45 napos expedíció alatt mintegy ötvenszer merültek és elképesztő felvételeket készítettek a jég alatti világról.

Ghislain Bardaout elmondta: a mostani expedíción olyan kérdésekkel is foglalkoznak, mint az általános felmelegedés, a jégréteg olvadása és mindazok a tényezők, amelyek hatással vannak a biológiai sokszínűségre. Meg akarják érteni a jeges-tengeri biodiverzitást is, a légkör, a jég és az óceán közötti kapcsolatot, valamint az ember fiziológiai alkalmazkodását a szélsőséges viszonyokhoz.

Az Underthepole.com internetes oldalon követhető vállalkozás valójában akkor kezdődik, amikor a Why márciusban megérkezik a grönlandi partokhoz. Nyugati partja mentén halad északnak, figyelemmel kísérve a tengeri emlősöknek otthont adó jégréteg visszahúzódását. Amikor megreked a jégben, októbertől kezdve a 20 méteres kétárbocos felkészül a téli időszakra és kutatóbázisként szolgál a sarki éjszakában. 2015 márciusában a legénység egy része eszkimók kíséretében, szánhúzó kutyákkal elindul a Grönland északkeleti részén fekvő Nord bázishoz.

A programot több tucat partner támogatja, a résztvevők „mindenüket eladták”, hogy megvehessék a Why kétárbocost a négy év alatt mintegy 4 millió eurót (1,2 milliárd forintot) felemésztő vállalkozáshoz. Az egyik partner Roland Jourdain, a Route du Rhum elnevezésű vitorlásverseny kétszeres győztese, aki Izlandig kormányozza a kétárbocost.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.