Őrizetbe vette a rendőrség Julija Navalnaját, Alekszej Navalnij letartóztatott orosz ellenzéki politikus felségét tegnap Moszkvában. Vasárnap Oroszország több nagyvárosában, így Moszkvában, Szentpéterváron és Vlagyivosztokban is Navalnij-párti – a hatóságok által nem engedélyezett – tüntetéseket tartottak, amelyeken tegnap délutánig több mint ezer embert tartóztattak le.
Oroszország-szerte Navalnij-párti tüntetések zajlottak, amelyeken az OVD-Info jogvédő csoport szerint moszkvai idő szerint délután fél ötig több mint 2948 embert vettek őrizetbe, közülük 789-et Moszkvában, 467-et Szentpéterváron, 194-et Kraszojarszkban, 120-at Vlagyivosztokban, 114-et Nyizsnyij Novgorodban és 103-at Novoszibirszkben.
Navalnaját egy tiltakozó akcióról szállították el rohamsisakot viselő, gumibottal felszerelt rendőrök mikrobusszal. A belügyminisztérium kora délután kétezerre becsülte a fővárosi tiltakozási akciók részvevőinek számát. A Dozsgy ellenzéki online televízió és az Eho Moszkvi rádió YouTube-csatornájának közvetítése szerint résztvevői több oszlopra oszolva kíséreltek meg eljutni a Matrosszkaja Tyisina börtönhöz, ahol Navalnijt őrzik, de helyi idő szerint délután négyig nem jártak sikerrel. A tömegből a rendőrök többeket kiemeltek.
A TASZSZ szerint Moszkva belvárosában kigyulladt egy rendőrautó. Az okokat nem közölték. Az Interfax szerint a Tverszkaja metrónál egy férfi megkísérelte felgyújtani magát, de leteperték és a lángokat eloltották. Szentpéterváron a Dozsgy szerint a rendőrök legkevesebb egy alkalommal könnygázt és elektromos sokkolót alkalmaztak. A televízió szerint az országban vasárnap mintegy félszáz újságírót vettek őrizetbe. Az ellenzéki médiában és a világhálón megjelent beszámolók szerint a tüntetők egyebek között Navalnij szabadon bocsátását és az általuk tolvajnak minősített Vlagyimir Putyin orosz elnök távozását követelték a rendfenntartó testületek erődemonstrációja mellett.
Amerika elítéli
Az Egyesült Államok elítéli az orosz hatóságok kemény fellépését az Alekszej Navalnij letartóztatott ellenzéki orosz politikust támogató tüntetések résztvevőivel szemben – jelentette be tegnap az amerikai külügyminiszter a Twitteren. Antony Blinken úgy fogalmazott: „Az Egyesült Államok elítéli a békés tüntetők és újságírók elleni, két hete tartó szigorú fellépést az orosz hatóságok részéről. Ismételten felszólítjuk Oroszországot, hogy engedje szabadon az alapvető emberi jogaik gyakorlása miatt őrizetbe vett embereket!”
Navalnijt január 17-én a moszkvai repülőtéren vették őrizetbe, amikor visszatért Németországból, ahol gyógykezelést kapott, miután augusztusban Oroszországban – több nyugati laboratórium egybehangzó szakvéleménye szerint – megmérgezték. A politikust arra hivatkozva vették őrizetbe, hogy megszegte egy sikkasztási ügyben rá korábban kiszabott felfüggesztett börtönbüntetés feltételeit. Január 19-én rendelték el Navalnij 30 napos előzetes letartóztatását. Felfüggesztett börtönbüntetésének esetleges letöltendőre változtatásáról kedden dönt majd az illetékes bíróság.
A letartóztatást követően a Navalnij alapította Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) a világhálón közzétett egy dokumentumfilmet, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök egy 100 milliárd rubelt érő titkos uradalmat építtetett fel magának a Fekete-tenger partján, Gelendzsik üdülőváros közelében. A YouTube számlálója vasárnap kora délután csaknem 105 millió megtekintést mutatott. A Kreml a közlést valótlannak minősítette.
A moszkvai amerikai nagykövetség tegnap megerősítette az Interfax hírügynökségnek: a sajtón és az interneten keresztül tudomása van arról, hogy az FBK azt kérte Joe Biden elnöktől, vezessen be szankciókat 35, de legalább nyolc magas rangú orosz tisztségviselő ellen. Az érintetteket az alapítvány a demokratikus szabadságjogok megsértésével és korrupcióval vádolta meg. A listán szerepel Mihail Murasko egészségügyi miniszter is, aki az FBK szerint „fedezte Navalnij megmérgezését”.