Nyitókép: körkép.sk

 

Pénteken Marek Krajčí egészségügyi miniszter megtartotta szokásos heti összegző tájékoztatóját a járványügyi helyzetről, melynek keretén belül szó esett arról is, hogy mit tennie annak, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje. Šimková általános orvos először arról beszélt, milyen megelőző intézkedésekre van lehetősége a pozitívan tesztelt személynek.

 

Ezek közé tartozik a:

 

  • gyakori kézmosás
  • fizikai távolság megtartása
  • kézfogás és egyéb érintés elkerülése
  • maszkviselés
  • saját magunk állapotának figyelése
  • védőfelszerelések (maszk, kesztyű) használata
  • az aktuális információk nyomon követése.

 

Šimková külön kihangsúlyozta a cink és a D-vitamin fontosságát. A cink hiánya főleg az idősebb embereknél okozhat problémákat, mennyiségét elsősorban az étrenddel tudjuk növelni (vörös hús, dió, tökmag, szezámmag). A D-vitamin hiánya tipikus a téli hónapok alatt, mennyiségét szervezetünkben több hal, máj és tojás fogyasztásával tudjuk növelni, és persze vannak D-vitamin tartalmú táplálék kiegészítők. Vigyázat: mindkét fenti anyag túladagolható (káros mellékhatásaik is lehetnek), ezért fontos a mértéktartás.

 hirdetes_810x300  

 

Fontos a C-vitamin is, de nagy mennyiségben nem javasolják a megelőzés esetében (bár túladagolni nem lehet, a vizelettel távozik a felesleg).

 

Az, akinek a pozitív lett a koronavírustesztje, az elsősorban értesítse a körzeti orvosát, de csak telefonon, vagy emailben, de nem személyesen. 

 

Pozitív teszt nélkül is érdemes értesíteni a körzeti orvost a következő esetekben:

 

  • legalább 72 órája 38 fokos vagy magasabb a lázunk,
  • szűnni nem akaró száraz köhögésünk van,
  • rosszabbodik a légzésünk,
  • fáj a mellkasunk, például, mikor levegőt veszünk,
  • kevesebb folyadékot fogyasztunk, és kevesebbszer járunk vizelni.

 

Ha karanténra kerül sor, nem csak mi, hanem a háztartásban velünk élők is karanténba kerülnek, akkor is, ha az ő tesztjük negatív lett. Nem szabad elhagyni a karantén helyszínét, sem látogatókat fogadni. Szükségleteink megvásárlására meg kell kérnünk egy olyan családtagot, vagy ismerőst, aki nincs karanténban, vagy online kell vásárolnunk.

 

Ha tartósan vagy ismételten 39 fok fölé emelkedik a lázunk, nehéz a légzésünk, nyomást vagy fájdalmat érzünk a mellkasunkon, hívjuk a mentőszolgálatot a 155-ös telefonszámon. 

 

Pozitív teszt esetén értesítsük minden olyan ismerősünket, akikkel szorosabb kapcsolatba kerültünk a tesztet megelőző két napban, vagy a tünetek megjelenése előtti napokban. Minden kontaktszemélynek karanténba kell mennie a találkozástól számított 10 nap erejéig. Az szorosabb kapcsolat azt jelenti, egy légtérben tartózkodtunk valakivel 15 percen keresztül.

 

Karantén és betegeskedés alatt csak azokat a gyógyszereket szedjük, amelyeket az orvos írt fel vagy engedélyezett.

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 2 olvasónak tetszik ez a cikk.