Nem tudják, mi baja lehet az áttervezett akkumulátornak

Jól működött a Japan Airlines Dreamlinerének akkumulátorába utólag épített biztonsági szellőző.

MD
2014. 01. 15. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán légi cég egyik 787-esén a repülés előtti ellenőrzésnél kedden a kabinból füstöt észleltek, a visszajelző rendszer pedig akkumulátorhibát mutatott. További vizsgálatok kiderítették, hogy a lítiumion-akkumulátor egyik cellája szivárgott és olvadás jeleit fedezték fel az egységen. A seattle-i repülőgépgyártó közölte továbbá: a tavaly az akkumulátorhibák után kifejlesztett rendszer lényege, hogy a felesleges hőt és esetlegesen keletkező gázokat elvezeti túlmelegedés esetén.

A gépet a légitársaság és a Boeing mellett az áramforrásokat gyártó Yuasa is vizsgálja, valamint a Japán Közlekedésbiztonsági Hatóság is információkat gyűjt az esettel kapcsolatban, de külön vizsgálatot egyelőre nem rendelt el. A japán közlekedési hatóság szerint egyelőre nehéz megmondani, hogy mikorra végeznek a gép javításával. A JAL tájékoztatása szerint a felmerülő kártérítés összegéről később nyilatkoznak.

A típusból a legtöbbet, 24-et a szintén japán All Nippon Airways üzemelteti, a társaság közlése szerint nem tapasztaltak rendellenes működést. Az amerikai United Airlines név nélkül nyilatkozó illetékese azt mondta, megelőző ellenőrzéseket hajtottak végre a 787-eseiken, a légitársaság ezt az értesülést nem kommentálta. Az Air India, amely 11 Dreamlinert üzemeltet, csak a keddi eset részletes ismeretében vezet be bármilyen intézkedést – közölte a légitársaság.

A Boeing kompozit anyagokból épített, a korábbiaknál takarékosabb és erősebb hajtóművekkel felszerelt 787-esének akkumulátoraival korábban több probléma is volt. A Japan Airlines Ubéból Tokióba tartó tavaly január 16-ai járatának meg kellett szakítani az útját, mert az egyik akkumulátor kigyulladt. Ugyanez a hiba történt a társaság egy másik, Bostonban parkoló 787-esével is.

Ezt követően a JAL és az All Nippon Airways is kivonta a szolgálatból a listaáron 212 millió dollárba kerülő géptípust és vizsgálatot rendelt el, majd az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) is megtiltotta a típus üzemeltetését a légitársaságoknak és felszólította a Boeinget, hogy tervezze át a repülésben addig nem használt lítiumion-akkumulátorokat. Az amerikai gyártó ennek eleget tett, az FAA április 27-ével ismét engedélyezte a Dreamlinerök repülését.

Az amerikai Szövetségi Közlekedésbiztonsági Hatóság (NTSB) az egy évvel ezelőtti incidenst még mindig vizsgálja – arról, hogy pontosan mi okozhatta a Dreamlinerök akkumulátorához köthető meghibásodásokat, várhatóan tavasszal számolnak be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.