Hoppál Péter kifejtette: a nyugdíjasok a napokban kapják kézhez először az idei emelt összegű nyugdíjakat, amelyek az inflációt követve, 2,4 százalékkal nőttek. Ugyanilyen mértékben emelkedett a rokkantsági és a rehabilitációs ellátás, valamint a baleseti járadék. Az intézkedés mintegy 2,8 millió embert érint – közölte, hozzátéve, hogy az öregségi nyugdíjasok átlagosan havi 2500 forinttal kapnak többet, mint tavaly.
A Gyurcsány-korszakkal szemben a mostani kabinet, ahogyan eddig is tette, megvédi a nyugdíjasokat, és mindent megtesz terheik csökkentéséért – mondta a Fidesz szóvivője. Szerinte nagy szükség van erre a kiállásra, mert „ma ugyanaz a Gyurcsány diktálja a forgatókönyvet a bukott baloldalon, aki a nyugdíjasokat teljes létbizonytalanságba sodorta kormányzása időszakában, és aki ( ) arra is kész lenne, hogy az állami nyugdíjak csökkenjenek vagy el is tűnjenek”.
Ugyanaz a program formálódik ma a baloldal háza táján, mint amely az első Gyurcsány-korszak időszakában látható volt – mondta Hoppál, kifejtve, hogy a szocialista kormányzás alatt minden nyugdíjastól elvettek egyhavi nyugdíjat, az ellátások folyamatosan elértéktelenedtek, a nyugdíjmegtakarításokat pedig „elherdálták”, hiszen a befizetéseket külföldi kézben lévő magánnyugdíjpénztárakba „játszották át”, amelyek ebből „extraprofitot zsebeltek be”, a nyugdíjasok létbiztonsága azonban veszélybe sodródott.
Ma ugyanez a Gyurcsány és ugyanez a politika kap egyre nagyobb teret a baloldali egyezkedéseken – értékelte. Mint mondta, a volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke azt akarja, töröljék el Magyarországon a nyugdíjkorhatárt, ezzel egyidejűleg pedig „arra készülnek, hogy az állami nyugdíjakat is akár teljes mértékben kivonják a rendszerből”.
A szóvivő ezt úgy kommentálta: Gyurcsány Ferenc olyan Magyarországot álmodik, ahol mindenki annyi nyugdíjat kapna, amennyit meg tud takarítani. Ezzel a kiskeresetűekre létbizonytalanság várna, sokaknak a végkimerülésig dolgozniuk kellene – fogalmazott. Hoppál Péter hozzátette azt is, ha a baloldalon múlik, akkor ma nyugdíjadó lenne érvényben, amelynek hatálybalépését a Fidesz törölte el.
A LÉT elnevezésű független szakértői munkacsoport szombaton jelentette be, hogy azt javasolják: Magyarországon mindenkinek járjon feltétel nélkül alapjövedelem. A modellt neves szociológusok, közgazdászok és pénzügyi szakemberek ismertették egy konferencián. Az MSZP üdvözölte az ötletet.
Hoppál ezzel kapcsolatban szintén ugyanott azt mondta: „a szocialisták nagyon veszélyes blöffbe kezdtek”, beálltak egy „veszélyes ötletelgetés" mögé. Rámutatott, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem a tehetős embereknek ugyanúgy járna, mint a szegény sorban élőknek, és a munkavállalók is ugyanúgy megkapnák, mint akik nem dolgoznak.
Szakértők számítása szerint az ilyen alapellátás költsége elérhetné a tízezer milliárd forintot – közölte a kormánypárt szóvivője, hozzátéve, hogy ezért nagyon veszélyesnek tartják a költségvetésre nézve is.
– Ha kormányra kerül az MSZP, a gyed extrát megszünteti? – Persze. (ATV)
Gurmai Zita, az MSZP EP-képviselője az ATV Start című műsorában pénteken azt mondta, az MSZP kormányra kerülése esetén megszüntetné a gyed extrát. Ezt később próbálták kimagyarázni a szocialisták, közleményükben azt írták, ez az egész azért nem történt meg, mert az ATV riportere nem is azt kérdezte, amit. Tehát nem azt, hogy „Ha kormányra kerül az MSZP, a gyed extrát megszünteti?” Hanem igazából úgy hangzott a kérdés: „az MSZP kormányra kerülve megszüntetné-e az intézkedést?”
A pénteki interjú után az EP-képviselő is kénytelen volt kiadni egy közleményt, amely szerint mégis támogatja a gyed extrát, és Selmeczi Gabriella csak rémhírt próbál kreálni. Kormos Kata, az MSZP szóvivője pedig sajtótájékoztatóján tagadta, hogy eltörölnék a gyed extrát. Mint mondta, szerinte ez csak egy rosszul sikerült mondat volt párttársától. Bajnainak is meg kellett szólalni az ügyben, aki szintén a péntek délutáni Gurmai Zita-álláspontot osztotta.
„Gurmai Zita nyilatkozata tehát egy olyan veszélyre hívja fel a figyelmet, amit, azt gondolom, hogy egyre többen érzékelünk. A baloldalon ma Gyurcsány Ferenc forgatókönyve érvényesül. Gyurcsány Ferenc dönti el, hogy mi történik a baloldalon, ő diktálja nemcsak a politikai tárgyalások, a pozíciókról való alkudozások ütemezését, de Gyurcsány Ferenc diktálja a programot is” – reagált a történetekre Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. A Fidesz női tagozata pedig úgy látja, hogy Gurmai Zita kijelentése tudatos volt, ezért aláírásgyűjtésbe kezdenek.
– A rezsicsökkentést is eltörölnék
A balliberális erők a gyed extra mellett a rezsicsökkentést is eltörölnék, amiről 2013. december 18-án beszélt Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke és Mesterházy Attila, az MSZP elnöke. Bajnai Gordon a pozsonyi Sme című liberális lapnak adott 2013. májusi interjújában csalásnak és tarthatatlan intézkedésnek nevezte az Orbán-kormány rezsicsökkentését. Az Együtt–PM vezetője ugyan elismerte, hogy Magyarországon magasak a lakhatással kapcsolatos költségek, de arról beszélt, hogy ők ezt más módon, például energiatakarékossági intézkedésekkel orvosolnák.
Az Együtt–PM vezetője korábban azt is elárulta a bizonytalan szavazóknak, hogy mire számíthatnak, ha a baloldal kerül kormányra. „Mindig készek vagyunk megtenni, amit a nemzet jövője érdekében meg kell tenni. Akkor is, ha ki kell mondanunk, hogy ez fájni fog. Fájni fog, de azért, hogy utána lényegesen jobb legyen."