Nyitókép: lavoz.com.ar (illusztrációs felvétel)

 

Az 1970-es években ősi fogakra bukkantak Kína déli részén, úgy tűnik, a maradványok nem a Homo erectushoz köthetőek, olvasható a National Geogprahic cikkében.

 

María Martinón-Torres és José María Bermúdez de Castro, a Spanyol Emberi Evolúciós Kutatóközpont munkatársai új tanulmányukban a mejpui fogakat vizsgálják – számol be a Phys.org. A leletek azok kevés emberi maradványok közé tartoznak, melyek Kínában kerültek elő, és a korai pleisztocén végére datálhatóak.

 

Kép forrása: ng.hu

 

 hirdetes_810x300  

Az eredmények új részleteket fednek fel a kontinentális Ázsia korai lakóiról. A négy fog az 1970-es évek elején került elő a dél-kínai Mejpuban. A 780-990 ezer éves leletek olyan jellegzetességekkel bírnak, melyek alapján nem a Homo erectustól, az ázsiai pleisztocén nagy részének domináns fajától származnak.

 

A csapat a legújabb képalkotó technikákkal vizsgálta a maradványokat, az eredményeket pedig összevetették a fosszilis adatokkal. Bermúdez de Castro szerint a fogak azon kevés kínai bizonyítékok közé tartoznak, melyek a legősibb Afrikán kívüli vándorlásról árulkodnak. A legkorábbi, nem afrikai kövületeket a grúziai Dmanisinál tárták fel, ezek nagyjából 1,8 millió évesek. A szakértők úgy gondolják, hogy meglehetősen hiányos a fosszilis tudásunk a dmanisi lelet és a klasszikus Homo erectus 500-300 ezer évvel ezelőtti kínai maradványai között, az új tanulmány viszont segíthet ezen.

 

Kép: wikipedia

 

A friss eredmények alapján a fogak bizonyos tulajdonságai inkább a Homo ergasterére, illetve a korai dmanisi fajokéra emlékeztetnek, ugyanakkor eltérnek a Nyugat-Európából ismert Homo antecessorétól. Martinón-Torres szerint a mejpui kövületek a Homo erectus megjelenése előtti korból származnak.

 

National Geographic

Megosztás:
Címkék: Kína őstörténet

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!