A francia hadsereg páncélozott harcjárműveket vezényelt péntek délután az elnöki palota közelébe Banguiban, miután az átmeneti államfő lemondásának hírére ezrek gyűltek össze a főváros utcáin.
A Közép-afrikai Köztársaságban állomásozó francia katonák és az Afrikai Unió békefenntartói erői nagy számban járőröztek délután a fővárosban.
Michel Djotodia elnök és Nicolas Tiangaye kormányfő lemondását pénteken jelentették be a csádi fővárosban, a Közép-afrikai Államok Gazdasági Közösségének csúcstalálkozója után. Djotodia nem tudott véget vetni az országban tomboló vallási erőszaknak, a nemzetközi közösség ezért szorgalmazta távozását.
A hír hallatán Bangui utcáin pár ezer ember énekelve és táncolva ünnepelte az elnök távozását. Az otthonukból elűzött, táborokban elszállásolt keresztények is ünnepeltek. Mindazonáltal jól jelzi az országban uralkodó félelmet, hogy a főutak azonnal kiürültek.
Az események nyomán sokan azt remélik, hogy mérséklődik az elnök lemondását követelő fegyveresek által elkövetett erőszakos cselekmények száma. Mindemellett elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy a lemondás hatalmi vákuumot teremthet az ingatag országban.
"Tudomásul vesszük a lemondását, az átmeneti tanács dönti el, hogy most mi következik" - reagált a történtekre a francia külügyi szóvivő, hozzátéve, hogy "Franciaország nem avatkozik bele a folyamatba".
Michel Djotodia muzulmán, és márciusban került hatalomra, amikor a keresztény Francois Bozizé közép-afrikai elnök hatalmát a Séléka muszlim lázadó szövetség megdöntötte. A köztársaságban 1600 francia és több ezer afrikai katona igyekszik megakadályozni a népirtást. A katonai beavatkozást azután hagyta jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy az egykori francia gyarmaton december 5-én véres összetűzések törtek ki az ország irányítását megszerző muzulmán szervezet fegyveresei és az ellenük fellázadt keresztény harcosok között.
(MTI)