Húsz ház égett részben vagy teljesen le a Csíkszeredához tartozó Csíksomlyó romanegyedében a csütörtök este kiütött tűzben.
A tűzoltóság nem adott hírt arról, hogy emberéletet is követelt a heves tűz, azonban a felgyúlt épületekből kimenekült mintegy 230 ember fedél nélkül maradt. Számukra az Erős Zsolt Sportcsarnokban biztosítottak éjszakára szállást. Az érintetteknek ételt, vizet, meleg teát, matracot, takarót, ruhát biztosítottak a helyi hatóságok, a katonaság és a lakosság támogatásával.
A többnyire romák által lakott nyomornegyedben a késő esti órákban csaptak fel a lángok. A hivatásos és az önkéntes tűzoltók nagy erőkkel vonultak a helyszínre, de így is több órán át kellett küzdeniük a lángokkal. Az egymáshoz közel épített fa viskók között ugyanis gyorsan terjedt a tűz.
Korodi Attila polgármester és Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke is felhívással fordult a lakossághoz, és segítséget kért a bajba jutottak számára. Csíkszeredában péntek délelőttre összehívták a megye katasztrófavédelmi bizottságát.
Frissítés: Kürtőcső okozta a tüzet
Egy elszigeteletlen kürtőcső miatt kapott lángra csütörtök este a Somlyó utcai romatelep – állapította meg a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU). Az intézmény szerint a rendkívül erős tüzet csak öt óra küzdelem árán tudta eloltani a nyolc autóval a helyszínre vonult mintegy 70 katonai tűzoltó. Az oltást nehezítette a lángokat szító erős szél. Áldozatok nem voltak.
Mintegy ezer négyzetméteres területen húsz faház vált a lángok martalékává. Becslések szerint a keletkezett kár 100 ezer lejre rúg, a megmentett javak értéke 400 ezer lejre tehető.
Azok egy része, akiknek leégett a házuk rokonoknál húzódtak meg, további 252 személyt, köztük 141 gyereket autóbuszokkal egy sportcsarnokba szállították, ahol a helyi önkormányzat, a hadsereg és nem utolsó sorban a polgárok jóvoltából kaptak teát, ételt, matracot, pokrócot, cipőt és ruhaneműt.
Tesztelik a családokat, otthont keresnek számukra
A Hargita megyei hatóságok péntek délelőtt arról döntöttek, hogy koronavírustesztet végeznek a sportcsarnokba bezsúfolt hajléktalanokon, hogy megelőzzék a járvány esetleges terjedését.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az egyik közösségi portálon közzétett videoüzenetében közölte: próbálták számba venni azokat az állami vagy önkormányzati tulajdonban levő épületeket, amelyekben elhelyezhetik a hajléktalanná vált családokat. A sportcsarnokban ugyanis csak rövid ideig maradhatnak. Az elöljáró ugyanakkor arról számolt be, hogy a helyi emberek hihetetlen szolidaritásról, összefogásról tettek bizonyságot. Az önkormányzat felhívására folyamatosan érkeznek a sportcsarnokhoz a tartósélelmiszer-, cipő- és ruhaadományok.
A polgármester az Agerpres hírügynökségnek azt is elmondta, hogy Klaus Iohannis államfő is felhívta telefonon, és azt ígérte, hogy minden segítséget megad a bajbajutottak helyzetének rendezéséhez.