lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2020. december 10., 15:27

A vírust laborban állították elő és a tüneteket az 5G okozza - FELMÉRÉS

Szlovákia lakosságának majdnem fele úgy véli, hogy az új koronavírust valószínűleg laboratóriumban állították elő. Az emberek 38,6 százaléka egyetért azzal az állítással, miszerint a vírus okozta haláleseteket mesterségesen túlértékelik. A Szlovák Tudományos Akadémia (SAS) Szociológiai Intézetének COVID-19 járványa (HODYSE 2020) során végzett felméréséről tájékoztatott az Akadémia  szóvivője, Monika Tináková.

A kutatás során arra kérték az embereket, hogy fejtsék ki véleményüket a jelenlegi járvánnyal kapcsolatos hét összeesküvés-elméletről.

A válaszadók közel egyharmada (32,2%) egyetértett abban, hogy a jelenlegi járvány csak egy része a kötelező oltásokig vezető globális erőfeszítéseknek.

A válaszadók valamivel több mint ötöde (21,9 százalék),  értett egyet azzal az állítással, miszerint

a koronavírus elleni oltás az emberek becsippelésének az előkészülete.

A legkevesebb válaszadó (csak 7,5 százalék) értett egyet abban, hogy

a koronavírus betegségre utaló tünetek valójában csak az 5G hálózatok sugárzásának következménye.

Viszonylag kevés válaszadó (15,2 százalék) értett egyet abban, hogy

nincs bizonyíték a koronavírus létezésére.

Kutatások szerint a nők valamivel többen értenek egyet a koronavírus körüli konspirációkkal, mint a férfiak, és valamivel kevesebben a fiatalabb, 39 év alatti válaszadók. A koronavírus-összeesküvések elutasítása az Akadémia szerint növekszik a magasabb képzettségnél.  A pozsonyi és kassai válaszadók lényegesen kevésbé értenek egyet az ilyen összeesküvésekkel.

Azok a válaszadók, akik jobban egyetértenek a koronavírus-összeesküvésekkel, egyben kevésbé boldogabbnak határozzák meg magukat, kevésbé elégedettek az életükkel, kevésbé bíznak más emberekben és intézményekben. Úgy gondolják, hogy kevésbé tudnak szabad döntéseket hoznái és irányítani az életüket, és gyakrabban jelentik ki, hogy háztartásukban nem jönnek ki a jövedelmükből

- mondta Tináková. Ugyanakkor kevésbé érzik azt, hogy őket a jelenlegi koronavírus-járvány fenyegetné.

A koronavírus-konspirációk elfogadók egyben kevésbé tartják be a járványellenes intézkedéseket is.  

Azok a válaszadók, akik egyetértenek az összeesküvés-elméletekkel, alacsonyabb hajlandóságot mutatnak a koronavírus elleni oltásra, és ellenzik akár a kötelező, akár az önkéntes oltást más betegségek ellen.

A politikai beállítottság területén, azok a válaszadók, akik inkább az összeesküvések mellett állnak, inkább konzervatívak, mint liberálisak, inkább egy erős vezető mellett állnak ki, akinek nem aggódnak a választások miatt, ugyanakkor rosszabbnak értékelik a jelenlegi demokratikus politikai rendszert.

A jelenlegi ellenzék szavazói (és a nem szavazók is) inkább hajlamosak a konspirációk elfogadására, mint a kormánypártok szavazói.

 

A koronavírus-konspirációk elfogadása az Akadémia szerint szintén szorosan kapcsolódik az általánosabb összeesküvés-elméletek elfogadásához, például ahhoz a meggyőződéshez, hogy életünk nagy részét titkos helyekről szóló összeesküvések uralják.

A kutatást a Focus ügynökség végezte november 3. és 10. között, 1021 válaszadó megkérdezésével.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.