Üzembe helyezte újfajta, "mesterséges Nap" néven ismertté vált fúziós reaktorát Kína pénteken - közölte a Hszinhua állami hírügynökség.
Ez Kína legnagyobb és legmodernebb fúziós reaktora. A Szecsuán tartományban lévő Tokamak HL-2M kutatóreaktor új utakat nyithat a megújuló energiaforrások keresésében.
A reaktor olyan erőteljes mágneses mezőt hoz létre, hogy az általa termelt hőben képesek egybeolvadni atommagok. Több mint 150 millió Celsius-fok feletti hőmérsékleteket képes létrehozni, amely tízszer forróbb, mint a Nap belseje. Ezért kapta a már tavaly elkészült reaktor a "mesterséges Nap" becenevet.
A magfúzió az energiaelőállítás új módszere lehet, hosszú távon alternatívát jelenthet a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével és a vitatott nukleáris maghasadással szemben. A módszer tiszta, mivel sem hulladékot, sem üvegházhatású gázt nem termel.
A magfúzió elvét már hidrogénbombák esetében is alkalmazták, és nem összekeverendő a maghasadással. Utóbbit alkalmazzák a hagyományos atomerőműveknél.
Kína a világ legnagyobb környezetszennyező országa, gazdasági növekedése nagyrészt a fosszilis üzemanyagok használatán alapul. Ugyanakkor nincs még egy ország, amely annyit fektetne megújuló energiákba, mint Kína.
(MTI)