A Magyarországon élő "roma kisebbség" "nehézségekkel küzd a közélet minden területén", "javítani kell hozzáférésüket az oktatáshoz, a foglalkoztatáshoz, a lakhatáshoz, valamint az egészségügyi ellátáshoz", parlamenti képviseletük, és kulturális tevékenységeik finanszírozása megfelelő - állapította meg az Európa Tanács illetékes bizottsága hétfőn közzétett jelentésében.

Szívesen nekik adjuk őket, vihetik kényeztetni Strassburgba az összeset...
A strassburgi székhelyű Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményének tanácsadó bizottsága 2019 decemberében tett magyarországi látogatása alapján készített véleményt, amely szerint sürgős intézkedések meghozatalára van szükség a korai iskolaelhagyás elleni küzdelem sikeréhez, valamint "a romák befogadó és minőségi oktatásának előmozdításához a szegregált területeken is".
Átfogó és hatékony programot kell kidolgozni a hátrányos helyzetűeket tanítók képzésére - emelte ki a jelentés.
A jelentéstevők átfogó nemzetpolitikai keretrendszer létrehozását szorgalmazták a lakhatással kapcsolatban, valamint a szociális és támogatott lakhatás "jelentős fejlesztését" sürgették.
Az egészségügyi ellátás terén a vélemény "átfogó cselekvési terv" kidolgozását kérte a cigányok által lakott hátrányos helyzetű területeken jelentkező szolgáltatási hiány kezelésére, valamint a diszkriminációellenes törvények megismertetését javasolták az egészségügyi szakemberek és a betegek körében egyaránt.
A tanácsadó bizottság elismeréssel szólt a nemzeti kisebbségek parlamenti munkában való képviseletéről, valamint a kisebbségekkel kapcsolatos kulturális tevékenységek finanszírozásának folyamatos növekedéséről az elmúlt öt évben. Azt javasolták, hogy a magyar hatóságok vonják be a kisebbségek képviselőit az ilyen finanszírozás tervezésébe és elosztásába is.
A vélemény szerint "a politikai diskurzusban és a médiában általánossá vált az elfogadás hiányának légköre", ami "akadályozza a roma kisebbségekhez tartozók szabad véleménynyilvánítását". A jelentéstevők ezért arra szólították fel az illetékes hatóságokat, "mozdítsák elő az elfogadás, a kultúrák közötti párbeszéd és a kölcsönös tisztelet szellemét, és határozottan ítéljék el a rasszista, kirekesztő nyelvezetet a közszférában".
Kijelentették továbbá, hogy az egyházak és a vallási felekezetek finanszírozási rendszere szintén lehetővé teszi a hátrányos megkülönböztetést, a kisebb létszámú közösségek alacsonyabb támogatása, illetve az ilyen felekezetek adózási státusa révén. A probléma orvoslása érdekében a tanácsadó bizottság annak biztosítására szólította fel a magyar hatóságokat, hogy törvényben és a gyakorlatban is garantálják a nemzeti kisebbségekhez tartozók jogát a hátrányos megkülönböztetéstől mentes vallási intézmények, szervezetek vagy egyesületek létrehozására.
(MTI nyomán)