Asraf Gáni afgán elnök elfogadta, hogy az anya neve is szerepeljen az afgán gyermekek hivatalos dokumentumain - jelentette be az államfő szóvivője a Twitteren pénteken.
Aktivisták évekig küzdöttek a változásért, amely szakértők szerint fontos lépés a nemek egyenrangúsága felé vezető úton a konzervatív muszlim országban. Eddig ugyanis - több térségbeli országhoz hasonlóan - csak az apa neve szerepelt a személyazonosításra alkalmas iratokban.
Heather Barr, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet munkatársa szerint a lépés további előnyökkel jár a nők számára, és megkönnyíti, hogy gyermekük hivatali és iskolai ügyeit vagy egészségügyi ellátását intézzék.
A kampány heves ellenzésre talált a konzervatív patriarkális muszlim országban, ahol még a nő nevének használata is gyakran sértőnek számít. A nő nevét gyakran az esküvői meghívón sem tüntetik fel - csak az apáét és a jövendő férjét -, sőt a saját sírján sem.
Az anya nevének hivatalos dokumentumokon történő szerepeltetéséről akkor született döntés, amikor az afgán kormány a tálibokkal folytatandó béketárgyalásra készült a szunnita muszlim radikálisok és az amerikai kormány által aláírt dohai megállapodással összhangban.
Sok afgán nő attól tart, hogy a kormány és a tálibok közötti majdani megállapodás nem tartja tiszteletben a jogaikat, az amerikai katonák kivonásával és a tálibok visszatérésével megszűnnek a nehezen kivívott jogaik, így az oktatáshoz és a szabad mozgáshoz való joguk.
A tálibok szigorú iszlám törvénykezésre épülő uralma idején gyakoriak voltak a nyilvános korbácsolások és megkövezések. Az afgán nők kötelesek voltak eltakarni az arcukat, nem tanulhattak, nem dolgozhattak, és férfi rokon nélkül nem hagyhatták el otthonukat.
A tálibok közölték, hogy engedik a nők tanulását és foglalkoztatását, de csak az iszlám törvényeknek megfelelően.
"Miközben az afgán nők kétségbeesetten vágyják a békét, rengeteg vesztenivalójuk van a béketárgyalások során" - hívta fel a figyelmet Barr.
"Az új törvény önbizalomnövelő hatásán kívül emlékezteti az afgán nőjogi aktivistákat arra a számtalan küzdelemre, amelyet 2001 óta megvívtak és megnyertek" - tette hozzá.
(MTI)