Fotó: Archív
Kedden hajnalban 72 éves korában elhunyt Benedek István marosvásárhelyi orvosprofesszor, akit a szakma az erdélyi hematológiai iskola megteremtőjeként tart számon.
2020. szeptember 01., 12:112020. szeptember 01., 12:11
2020. szeptember 01., 17:492020. szeptember 01., 17:49
Az egyetem elvégzése óta közel fél évszázadon keresztül állt a gyógyítás szolgálatában.
2001-ben az első csontvelő-átültetést végezte Romániában egy felnőtt páciensen, és számos országos orvosi premier köthető nevéhez.
Egyetemi tanárként számos hematológust formált az erdélyi kórházak számára. Az ismert szakember, többedmagával, hetekkel ezelőtt az általa létrehozott Szentgyörgy utcai klinikán fertőződött meg koronavírussal.
Benedek Istvánt nemcsak iskolateremtőként, klinikaalapítóként és számos tudományos dolgozat szerzőjeként ismerték; szinte nem telt el olyan nap, amikor legalább huszonöt, a Székelyföld minden szegletéből érkező beteget meg ne vizsgált volna.
Benedek István közösségi ember volt, aki sokáig úgy érezte, az RMDSZ-ben politizálva még többet tud tenni a székelyföldi, marosszéki, és főként marosvásárhelyi magyarságért. Tekintélye, tapasztalata, kiegyensúlyozottsága és a nemzeti ügyekért való elkötelezettsége a városi szervezet élére, illetve a helyi önkormányzati testület frakcióvezetői tisztségébe emelte. Amikor úgy érezte, hogy személye már nemkívánatos bizonyos magasabb szinten politizáló társai számára, méltóságteljesen felállt és átadta a helyét.
A Krónika április elején, a világjárvány Romániába való berobbanása kapcsán szólaltatta meg utoljára Benedek Istvánt.
– üzente a fiatalabb pályatársainak.
Az orvosnak a nehéz helyzetben is orvosnak kell maradnia – vallja a koronavírus-járvány idején tapasztalt felmondások kapcsán dr. Benedek István marosvásárhelyi nyugalmazott professzor, aki szerint a veszély előli „megfutamodás” felér a hippokratészi eskü megszegésével.
Ő és kollégái a végsőkig kitartottak. Tömeges megfertőződésük után azonban a hatóságok kénytelenek voltak ideiglenesen bezárni a klinikát.
Benedek Istvánt csütörtökön délután 2 órakor, a református temetőben kísérik utolsó útjára.
Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.
Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.
„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.
„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp
A csíkszeredai polgármesteri hivatal kezdeményezi, hogy a pápai útként ismert utat, amelyen Ferenc pápa 2019-ben végig haladt a Hármashalom-oltárhoz, a hétfő reggel elhunyt Szentatyáról nevezzék el.
A meteorológusok szerint az ilyenkor megszokottnál jóval melegebb időjárás várható húsvét hétfőjén az ország legtöbb vidékén.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
2 hozzászólás