A lombardiai Bergamo városban a koronavírus-járványban elhunyt betegek családtagjai az Európai Bizottsághoz és az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak hétfőn, mivel szerintük a járvány olaszországi gócpontjában a hatóságok emberiesség elleni bűncselekményt követtek el, miután nem cselekedtek időben a betegség terjedésével szemben.
Az áldozatok hozzátartozóit tömörítő egyesület Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, valamint a strasbourgi székhelyű emberi jogi bíróság elnökéhez, Robert Ragnar Spanóhoz fordult. Korábban az olasz ügyészségen tettek feljelentést.
A rokonok szerint az olasz hatóságok az egészségügyi szervek figyelmeztetése ellenére nem zárták le időben a Lombardia tartomány gócpontjainak tartott térségeket. Karantén alá február 23-án kizárólag Codogno városát és környékét helyezték, miközben ennél is több fertőzöttet regisztráltak Bergamo területén. A családtagok szerint a politika "szándékosan áldozta fel az emberi életeket". Véleményük szerint a tartományi és országos döntéshozók a gazdasági érdekeket helyezték előtérbe a korlátozások elrendelésének halogatásával, miután Bergamo és térségének leállításával jelentős ipari körzeteket bénítottak volna meg. A korlátozásokat végül március 8-án vezették be, amikor az áldozatok rokonai szerint már késő volt. A lakosságszámhoz viszonyítva eddig Bergamóban és térségében vesztették életüket a legtöbben Európában a betegségben. Bergamóban és környékén több mint ötszáz százalékkal többen haltak meg az utóbbi öt év átlagánál.
A San Raffaello milánói kórház és kutatóközpont hétfőn közölt adatai szerint a tízmilliós Lombardia városaiban kétszer annyi beteg halt meg, mint a hasonló népességű európai térségek halálozási átlaga. A felmérés kiemelte, hogy a magas halálozáshoz a lombardiaiak magas életkorátlaga is hozzájárult.
A szintén gócpontnak tartott északkeleti Veneto tartomány kormányzója, Luca Zaia hétfői sajtótájékoztatóján bemutatta a tartományban mostantól használatos gyorstesztet, amely hét perc alatt diagnosztizálja a fertőzést. Elsőként a jelen levő újságírókon próbálták ki. Luca Zaia elmondta, hogy a venetói egészségügyi vizsgálatok szerint a Szerbiából behurcolt vírus agresszívebbnek bizonyul az eddig tapasztalt olaszországi törzsnél.
Roberto Speranza egészségügyi miniszter a római parlamentben kedden jelenti be az óvintézkedések egy részének meghosszabbítását, egyebek között ami a szájmaszk zárt térben való kötelező viselését illeti. Sajtóértesülések szerint a kormány - korábbi terveivel ellentétben - nem év végéig, hanem október 30-ig akarja meghosszabbítani a járvány miatti vészhelyzetet.
Tizenhárom beteg halt meg az utóbbi egy nap alatt a korábbi hét után. A halálos áldozatok száma 34 967-re emelkedett, az aktív fertőzöttek száma valamivel több mint 13 ezer, a gyógyultaké túllépte a 197 ezret. A gyógyultakat és halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 243 230-at.
(MTI)