eur:
393.23
usd:
361.4
bux:
0
2024. június 5. szerda Fatime
Áder János köztársasági elnök (b) fogadja Borut Pahor szlovén államfőt a Sándor-palotában 2020. július 2-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Üzent a szlovén elnök a magyaroknak

Szlovénia biztonságos ország és várja a magyar turistákat - mondta Budapesten Borut Pahor, aki Áder János köztársasági elnökkel tárgyalt.

Szlovénia büszke arra, hogy nemzetközi viszonylatban is rendkívül sikeresen és gyorsan kezelte a koronavírus miatt kialakult válsághelyzetet - mondta Borut Pahor. A szlovén köztársasági elnök hivatalos látogatásra érkezett Magyarországra, és megbeszélést folytatott Áder János köztársasági elnökkel.

Borut Pahor a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón elmondta:

tudatában vannak annak, hogy várható a koronavírus-járvány második hulláma.

"De bízunk benne, hogy érzékenyebben állunk a kérdéshez, és annak szem előtt tartása, hogy a válságnak nincs vége, hozzájárul ahhoz, hogy a második hullámmal is sikeresen és gyorsan szembe tudjunk nézni" - jelentette ki.

A szlovén elnök kiemelte: Magyarország és Szlovénia is rendkívül sikeres volt a koronavírus-járvány kezelésében.

Elmondta: Áder János köztársasági elnökkel már nyolc éve együttműködnek, és őszintén tudnak beszélni olyan kérdésekről is, amelyekben nem értenek egyet. Számos témát érintettek most is, olyan témákat, amelyekben hasonló az álláspontjuk. Beszélgettek kétoldalú kérdésekről, az EU vezetésével kapcsolatos kérdésekről, és arról, hogy reménykednek, a soros elnöki tisztséget betöltő Németország vissza tudja szerezni a tisztség tekintélyét - közölte. Elmondta, hogy hamarosan Szlovénia fogja betölteni a soros elnöki tisztséget, és erre felelősségteljesen készül.

Szólt arról is, hogy Áder Jánossal hasonló az álláspontjuk a fenntartható fejlődésről, ezért a zöld és digitális jövő kérdésében szövetségesek lehetnek. Borut Pahor elmondta, egyetértettek a magyar köztársasági elnökkel abban, hogy az EU-nak nagyobb szerepet kell vállalnia a külső határok védelmében, és nagyon fontos az illegális migráció visszaszorítása. Európa egy közös szolidaritási modellt keres most, ez is olyan kérdés, amelyről beszélni kell, amelyben kompromisszumot kell elérni, és gyors megoldást kell találni - tette hozzá.

A szlovén köztársasági elnök tájékoztatása szerint a megbeszélésen szóba került a Trianon-évforduló és a nemzeti kisebbségek ügye is. Bohut Pahor a megbeszélés előtt találkozott a magyarországi szlovén nemzetiség vezetőivel, akik azt mondták, hogy

példamutatónak tartják a magyar kormány törődését.

Borut Pahor hozzátette, hogy a magyar nemzeti kisebbség hasonló törődésben részesül Szlovéniában. A nemzetiségi vezetőknek három kérésük volt. Az egyik egy közbeszerzési pályázat iránti igény volt, amely a válság miatt elmaradt, és amellyel háromnegyed millió euró forrást kapnának a térségbe gazdasági befektetésekre, ami hozzájárulna a fiatalok helyben maradásához, a térség fejlődéséhez. A másik kérés a szentgotthárdi ipari zónába való befektetés volt, a harmadik pedig az, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a szlovén nyelv oktatására - ismertette. A szlovén nyelv elsajátításának igénye a magyarok részéről is felmerült - tette hozzá Borut Pahor.

Címlapról ajánljuk
Értékelések az írországi vereség után - Okunk drámára meg kardba dőlni nincs

Értékelések az írországi vereség után - "Okunk drámára meg kardba dőlni nincs"

Az ír-magyar 2-1 után a hosszú idő után vesztes labdarúgó-válogatottmeccs után a főszereplők nyilatkoztak. A magyar gólszerző szerint tanulni kell a hibákból, és ígérete szerint fognak is. Egyetért vele a magyar szövetségi kapitány, aki szerint "senki nem halt meg, nem halt bele a vereségbe".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.05. szerda, 18:00
Karácsony Gergely
főpolgármester, a Párbeszéd-Zöldek, a DK és az MSZP főpolgármester-jelöltje
Titkos akciókat hajt végre Oroszország Európában, kiderült, ki képviseli Washingtont a békecsúcson – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Titkos akciókat hajt végre Oroszország Európában, kiderült, ki képviseli Washingtont a békecsúcson – Ukrajnai háborús híreink szerdán

A nyugati kormányok szerint Oroszország egyre több szabotázskísérletet hajt végre, többek között katonai támaszpontok ellen, de a polgári infrastruktúrát is célba vette már Európa-szerte. A gyakran az orosz GRU katonai hírszerzés által vezetett „szürke zónás” támadások célja, hogy erősítsék az Ukrajna szövetségesei közötti széthúzást, megzavarják a Kijevbe irányuló katonai ellátást, és bomlasszák a nyugati közhangulatot. Noha Volodimir Zelenszkij már attól tartott, hogy az Egyesült Államok nem fog részt venni a svájci békekonferencián, az ABC News beszámolója szerint Kamala Harris amerikai alelnök fogja képviselni az országot az alpesi államban. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×