Trianoni diktátum: száz éve folyik a válasz- és bűnbakkeresés

Fodor János: jó lenne nemzetközileg is bemutatni
a kutatások új eredményeit •  Fotó: Facebook/Fodor János

Fodor János: jó lenne nemzetközileg is bemutatni a kutatások új eredményeit

Fotó: Facebook/Fodor János

A száz évvel ezelőtti összeomlás nem csupán az első világháború közvetlen következménye volt, de a történtekért korántsem a magyar arisztokrácia a kizárólagos felelős – állapította meg a trianoni döntéssel kapcsolatban Fodor János marosvásárhelyi történész. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem oktatója a Krónikának adott interjúban egyebek mellett arról is beszélt, hogy a kiemelt történelmi dátumok a politikában szavazatszerző mechanizmusként működhetnek, bizonyos esetekben pedig egyesek torzító vagy éppen a logika határait súroló összeesküvés-elméletekig is elmehetnek.

Pataky István

2020. június 03., 15:302020. június 03., 15:30

2020. június 03., 15:352020. június 03., 15:35

– Andrásfalvy Bertalan Széchenyi-díjas néprajzkutató, az Antall-kormány kulturális minisztere szerint Trianon nem csupán az első világháború következménye, hanem egy sok évszázados elhibázott, a magyar arisztokrácia érdekeit kiszolgáló politika része. Egyetért ezzel az állítással?

– Érdekes állítás, tudomásom szerint ez egy interjúból származik, amelyben számos dologra kitér ennek kapcsán. Ami számomra szimpatikus, és szakmailag megalapozott – ahogyan a néprajzkutató is állította –, valóban: a trianoni következmények több komponensből álló, vagyis az első világháború kimenetelénél összetettebb dolgokból tevődnek össze.

Az ugye nem újdonság, hogy már közvetlenül a békeszerződés aláírása utáni vagy közbeni időszakban a korszak vezető értelmisége a maga válaszát kereste és fogalmazta meg, hogy miként következhetett be mindez. Így például az őszirózsás forradalom vezetői, mint Károlyi Mihály, Jászi Oszkár, Böhm Vilmos, nem sokkal az események után papírra vetették emlékirataikat, vagy Jászi esetében az eseményekhez vezető utat feldolgozni próbáló elemzőmunkát. Ők többségében a dualizmus utolsó évtizedeiben megmutatkozó politikai problémákat (mint a választójog, nemzetiségi kérdés, társadalmi egyenlőtlenségek) kezelni nem tudó politikai elitet tették felelőssé a történtekért.

Aztán a hasonlóképpen kortársként reagáló, viszont ellentétes politikai-ideológiai tábort képviselő emlékezők, mint Tormay Cecile, Gömbös Gyula és társaik közvetlenül a forradalmak vezetőit okolták a békeszerződés időszakában megjelenő munkáikban.

Az erdélyi reakciók is inkább az utóbbi kategóriába sorolhatóak, mint Apáthy István visszaemlékezése vagy Szabó Dezső Elsodort falu című regénye. Így tulajdonképpen a vezető elitet hibáztató bűnbakkeresés nem új keletű, sőt a történettudomány különböző szegmenseiben igencsak egzotikus összeesküvés-elméletek születtek ezzel kapcsolatosan.

Összefoglalva, és a kérdésre válaszolva, tehát

Idézet
azzal egyetértek, hogy az összeomlás nem csupán az első világháború közvetlen következménye, hanem a korábbi nemzetiségi politika, az ország geopolitikai elhelyezkedése, és egy sor hasonló komplex tényező együttes hatása. Ezek gyökerei az előző évtizedek, akár évszázad távlatából megragadhatóak. Viszont azzal nem tudok egyetérteni, hogy ezért kizárólag a magyar arisztokrácia felelt, továbbá azzal sem, hogy ezen folyamatok Mária Terézia főbűnei számlájára vagy akár az Aranybulláig visszamenőleg felróhatóak.

Bár izgalmas eszmetörténeti megközelítés lehetne, viszont így szerintem nem kellően megalapozott.

– Mi történt száz évvel ezelőtt? A területvesztés drámáján túl milyen hatással volt a trianoni döntés Magyarországra, a magyarokra?

– Egészen pontosan száz évvel ezelőtt, jókora késéssel, de Magyarországnak a kizárólag erre a célra kinevezett képviselete aláírta a békeszerződést. Egy pénteki napra esett június 4-e, a korabeli információk szerint délelőtt borús volt az időjárás, viszont délutánra igencsak derült napsütéses időben zajlottak az események.

A magyar delegáció autói nagyjából 16 óra 15 perckor érkeztek meg a versailles-i kastélykert hátsó fertályán elhelyezkedő Nagy-Trianon-palotához. A palota jobb oldali szárnyának nagytermében, vagyis a Cotelle terem közepén elhelyezett patkó alakú asztalnál a vendégek és meghívottak várták a delegációt. Az asztalfőnél Alexandre Millerand ült, aki rövid beszédet mondva, felszólította a magyar delegációt a kikészített békeszerződés aláírására. Az okmányt Benárd Ágoston és Drasche-Lázár Alfréd látták el kézjegyükkel magyar részről, ezt követően pedig az öt főhatalom delegátusai, majd a többi nemzet képviselői járultak az asztalkához aláírás végett. Az aktust követően ismét Millerand mondott beszédet, ezzel lezárva az ülést, s mindezzel együtt az egész ceremónia negyedóránál nem tartott többet.

Ugyanezen a napon Magyarországon, és különösen Budapesten, igencsak szomorú hangulat uralkodott. Mivel internet, rádió vagy egyéb gyorskommunikációs eszköz előtti időkben történt, ezért nem tudták pontosan a szerződés aláírásának időpontját, így a szervezett gyászszertartások és tiltakozó gyűlések délelőtt 10 órakor kezdődtek. Iskolákban és hivatalokban e célból szünetet rendeltek el, gyakorlatilag csupán az élelmiszert áruló üzletek voltak nyitva. A sajtóanyagok aznap gyászkerettel jelentek meg, szóval egészen szervezett formában igyekeztek reagálni az országban az eseményekre. Ami a békeszerződés hatását illeti, annak a területi, gazdasági vonatkozású mutatókon túlmenően is drámai következményei voltak, nem hiába egyik igencsak sarkalatos pontja az emlékezetpolitikai diskurzusnak és akár diplomáciai civakodásoknak is.

•  Fotó: YouTube Galéria

Fotó: YouTube

– Hogyan viszonyult a román hatalom, illetve az erdélyi magyarság a döntéshez? Volt-e stratégia a hogyan továbbról?

– Nos, egy dolog a békeszerződés aláírása, viszont ez csupán jogilag a folyamat részét képezte, amit nyilván szimbolikusan kiemeltek a különböző emlékezetpolitikai hatások miatt. Viszont ugyanilyen fontos a ratifikációs eljárás. Mondanék ezzel kapcsolatban egy példát: a romániai történetírás és így a köztudat számára hasonlóan fontos momentum az 1918. december 1-jei gyulafehérvári nagy nemzetgyűlés megtartásának időpontja. Viszont ahogyan ez sem a történet végét jelenti – ugyanis december 2-ától még nem jön létre Nagy-Románia, hiszen ez jóval később, számos eseményt követően következett be –, úgy a békeszerződés is csupán egy hasonló, de jól elkülöníthető aktusként értelmezhető az események sorában (például Románia 1920. október 28-án is békeszerződést írt alá, mely ezúttal a Besszarábia fölötti fennhatóságát hivatott elismerni). Magát a békeszerződést be kellett terjeszteni a parlament elé, Románia esetében ez még ugyanazon év augusztus 30-án megtörtént, amikor ezt törvénybe iktatták, és szeptember 21-én megjelent a Hivatalos Közlönyben (Monitorul Oficial).

Magyarország természetesen nem sietett, a diplomáciai sürgetések ellenére 1920. október 26-án terjesztik a nemzetgyűlés elé, illetve ez a folyamat itt 1921. július 26-áig, a ratifikációs okmányok kicseréléséig tartott. És akkor még nem beszéltünk a különböző kiigazításokról, mint a soproni népszavazás, vagy a határmegállapító vegyes bizottságok munkájáról, melyek 1922 körül fejezték be tevékenységüket. Ezért is érdemes az egészet egy folyamatként, mintsem egyszerű dátumként értelmezni.

Idézet
Ami a romániai magyar közösséget illeti, a kiútkeresés már az impériumváltás első, 1918 utáni szakaszában elkezdődött. A békeszerződés aláírásáig, sőt rövid ideig azon túlmenően is alapvetően a politikai passzivitás volt jellemző. Azt követően pedig létrejöttek azon politikai formációk, illetve 1922-től a romániai Országos Magyar Párt, amely már többnyire szervezett formában képes volt ellátni a közösség politikai képviseletét.

– Ma, száz évvel a döntés után a politikum élvezettel használja saját érdekei szerint a Trianon-tematikát. Mennyire befolyásolja ez a magyar vagy román történészeket?

– A történészek, legalábbis ideális esetben, nem szoktak politikai kérdésekben megnyilvánulni, ugyanakkor a politikum szívesen használja főleg a kiemelt évfordulók alkalmával az éppen számára kedvező történeti narratívákat. A kiemelt dátumok megfelelő szavazatszerző mechanizmusként működhetnek, sőt bizonyos esetekben egyesek torzító vagy éppen a logika határait súroló összeesküvés-elméletekig is elmehetnek. Ezzel szemben a tények ugyan unalmas dolgoknak tűnhetnek, mégis ezekre korlátozódik a történészek elsődleges feladata: a történelmi tények források alapján történő, minél pontosabb feltárása, feldolgozása és lehetőleg népszerűsítése.

– Nemzetközi szinten mennyire érdekes történészi körökben a trianoni döntés tematikája? Van-e vita a kérdés körül?

– Természetesen aki ezzel a korszakkal foglalkozik, az általában tisztában van a feldolgozásokkal, esetleg a forrásokkal is, ugyanakkor a kollegiális segítség is működik. Vitáról nem tudok, viszont az is tény, hogy ez a kérdés elsősorban helyi vonatkozásban van kiemelve, a nemzetközi vizsgálatok inkább az összehasonlítás vagy egyéb módszer szempontjából tarthatják érdekesnek a témát annyira, hogy foglalkozzanak vele. Aki szeretne, az nemzetközi szinten is tud tájékozódni a témáról. Léteznek összefoglaló jellegű feldolgozások, tanulmányok is előfordulnak. De ez nem elegendő. Az anyanyelven való publikálás, előadások tartása nagyon fontos, de ezzel párhuzamosan jó lenne a nemzetközi mezőnybe is kilépni a kutatások új eredményeivel. Ez legalább annyira fontos, mint a román–magyar fordítások, mivel csakis így történhet valamiféle közeledés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn

Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn
2025. április 22., kedd

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében

Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében
2025. április 22., kedd

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke

Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke
2025. április 22., kedd

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból

Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból
2025. április 22., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek
2025. április 22., kedd

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. április 21., hétfő

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba

Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba
2025. április 21., hétfő

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról

Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról
2025. április 21., hétfő

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele

„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 21., hétfő

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége

„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége