2020. május 1., 17:42

Jubileumi tervek és pályázat a Trianon-centenárium alkalmából

A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület jövőre fennállásának 110., idén pedig az újjáalakulásának 20. évfordulóját ünnepli. Bár a koronavírus-járvány némileg módosítja a jubileumi tervek megvalósítását, ám arról nem mond le az egyesület. Sőt, reméli, hogy az alkotókedvet növelő karantén-időszak, az egymáshoz tartozókat szétválasztó aktuális határzár és a közelgő Trianon-centenárium a megszokottnál is több pályamű beküldésére sarkallja az Egy város, két ország, egy szív című pályázat iránt érdeklődőket.

Galéria
+2 kép a galériában
Keszegh Margit egyesületi elnök
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

„A Falvak Kultúrájáért Alapítvány Jókai Emlékbizottságával együtt Egy város, két ország, egy szív címmel hirdettük meg a 2021-es évi Jókai díjjal kapcsolatos pályázatot.

Mivel 2020 a Nemzeti Összetartozás Éve, és június 4-én emlékezünk majd a történelmi Magyarország területét szétdaraboló, s a magyar nemzet egyharmadát idegen államok fennhatósága alá juttató békediktátum centenáriumára, ezért ahhoz méltó témát választottunk.

Október 31-ig várjuk azokat a nyomtatásban meg nem jelent esszéket, novellákat, elbeszéléseket, elmélkedéseket, amelyek terjedelme legalább 10 és legfeljebb 25 darab A4-es oldal, 12-es betűmérettel és másfeles sortávolság használatával. A jeligés pályázatunkra az alkotók által elküldött egy-egy mű közlési jogával a szerzőnek kell rendelkeznie, és pontosan meg kell jelölnie a felhasznált forrásokat“ - tájékoztatott Keszegh Margit egyesületi elnök.

Úgy véli, hogy a kényszerű otthoni bezártság idején még többen csatlakoznak a Jókai-díjért versengők táborához, s őket a családtagokat, párokat egymástól szétszakító határzár is a megadott téma továbbgondolására készteti.

Az alapítók által felkért nemzetközi bírálóbizottság legkésőbb 2021. január 22-ig hozza meg döntését.

„A pályázatunk kapcsán külön szeretnénk megszólítani az egyetemi hallgatókat, akiknek a hiányát minden évben érezzük, ám az okát nem értjük. A magyar szakos egyetemi oktatók is felhívhatnák a figyelmüket e lehetőségre.

Az idei témánk a Komáromban élő, diákoskodó, dolgozó tollforgatókat felettébb írásra sarkallhatja. Persze, továbbra is minden magyarlakta vidékről várjuk az írásokat,

hiszen a Jókai-díjat korábban már felvidéki, erdélyi, délvidéki és magyarországi szerzők is kiérdemelték” - fejtette ki.

Elárulta: próbálnak pénzjutalmat biztosítani az újabb Jókai-díjasnak: „Bár kezdetben még pénzjutalommal is együttjárt a Jókai-díj, ám az utóbbi években anélkül, Jókai Mór kezének márványlapon elhelyezett festett gipszmásolatával és könyvcsomaggal jutalmaztuk a legsikeresebb alkotót.

A kettős jubileum kapcsán azonban ismét szeretnénk pénzdíjjal is párosítani e pályázatot, amely eredményhirdetésére jövő februárban, Jókai születésnapján kerül sor.

A Jókai-díjat elnyert pályázó azt három éven belül nem kaphatja meg újból”.

Megjegyezte: a pályázatokat egy nyomtatott példányban, minden oldalán jeligével ellátva és digitális formában (WORD), CD-n kell benyújtani az alábbiakban megadott címek valamelyikére: Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, Nádor utca 13., 945 01 Komárno, Szlovákia vagy Falvak Kultúrájáért Alapítvány, Gidófalvy út 29., 1134 Budapest, Magyarország. A pályamunkához külön, zárt borítékban csatolandó a szerzőjének neve, lakcíme, e-mail címe, telefonszáma és az arról szóló nyilatkozata, hogy a pályamű nyomtatásban még nem jelent meg. A borítékon fel kell tüntetni a pályázó saját jeligéjét és ráírni: Jókai-díj 2021, pályázat.

„A legszínvonalasabbnak ítélt írásokból antológia, évkönyv kiadására is sor kerülhet. A díjnyertes, arany okleveles pályázók írásainak első felhasználási joga az alapítókat illeti, amely az antológiában való megjelentetést tartalmazza.”

Az újjáalakulásuk 20. évfordulója alkalmából november 14-én ünnepi műsort szeretnének tartani Komáromban.

„Annak kapcsán a Zichy-palotában a Szénássy Zoltán gimnáziumi tanár-helytörténész által újraindított egyesületünket és a Jókai-ereklyéket aznap kiállításon mutatnánk be, amely felölelve a másik jubileumot is, egészen 2021 tavaszáig látogatható lenne.

A dupla jubileum alkalmából pályázati támogatásból jövőre emlékkönyv kiadását is tervezzük, a városvezetéssel együtt pedig QR-kódokkal jelöljük meg a komáromi Jókai-emlékhelyeket.

Az Erzsébet-szigeten álló Jókai-filagóriát pedig Észak- és Dél-Komárommal közösen akarjuk felújíttatni. Bízunk abban, hogy a járvány ellenére előbb vagy utóbb valamennyi tervünket sikerül megvalósítanunk” - mondta el végül Keszegh Margit.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.