lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. február 20., 18:12

Ügyes trükkök árán, de kapunk még közvélemény-kutatási eredményeket a választásokig

Bizonyára olvasóink is tudják, hogy a 2013 óta érvényes törvények értelmében a választások napját megelőző két hétben már nincs mód arra, hogy közvélemény-kutatási eredményeket tegyenek közzé, magát a felméréseket ugyanakkor nem tiltja a törvény. A hatályos jogszabály csak nyilvánosságra hozatalukat szankcionálja, egyetlen aprócska kiskapu kivételével. A magánszemélyek nem büntethetőek!

Fotó: pixabay.com

Ennek szellemében az 50dni.sk szerkesztői a mai nap folyamán mintegy 9000 embernek megküldték a Focus és az AKO ügynökségek legfrissebb felméréseit, olyan felméréseket, melyek a sajtóban normál körülmények között már nem láthatnak napvilágot.

Kilenc nappal a választások előtt ez a kilencezer ember azért jut hozzá a legfrissebb választási preferenciákhoz, mert korábban legalább egy euróval támogatták az 50dni.sk-t a felmérések megrendelésében.

A honlap kiemelte, ők maguk nem fogják nyilvánosságra hozni az eredményeket, csupán továbbküldik azokat a "megrendelőknek". Az aktuális kutatás február 13-a és 18-a között készült, mind az AKO, mind a Focus ügynökség külön-külön, más-más mintán (a korcsoportok és nemek aránya azonban azonos) és módszerrel (telefonos vs. személyes) végezte azt, fele-fele arányban. A szerencsések így csak egy felmérést kapnak kézhez.

Nem ez az első és utolsó "speciális" közvélemény-kutatás. Közvetlenül a választásokat megelőzően, február 26-án is nyilvánosságra hoznak majd még egyet.

Az érintettek egyébként egy közel ötvenoldalas dokumentumot kapnak, részletes módszertani leírással, elemzéssel. Hogy elkerüljék a kamufelmérések terjedését, mindenki leellenőrizheti az általa kapott adatok valódiságát a 50dni.sk-n keresztül.

Az eredmények terjesztésével, megosztásával azért csak óvatosan. A DenníkN összeszedte, mire kell figyelnünk, ha nem akarunk bajba kerülni.

Ha egyszerű állampolgárként, fizikai személyként osszuk meg az eredményeket, törvényt sértünk ugyan, de az semmilyen módon nem szankcionálható. Gyakorlatilag tehát nem kell tartanunk semmitől.

Fizikai személyeket, vállalkozókat azonban már szankcionál a törvény, ugyanakkor nagyon valószínű, írja a lap, hogy az alkotmánybíróság előtt nem állna meg a dolog.

Mi a helyzet a közösségi oldalakkal? Erről konkrétan nem rendelkezik a törvény, ugyanakkor a lap által megkérdezett jogi szakértő azt mondja, elképzelhetetlen számára, hogy magánszemélyt emiatt büntessenek, hiszen a 48 órás kampánycsendet sem sérti meg egy olyan magánszemély által tett megosztás vagy poszt, amely nem egy párt vagy szervezet megrendelésére történik. Hasonló a helyzet a lájkokkal, nyugodtan kedvelhetünk egy-egy ilyen posztot.

A szakértő válaszaiból egyébként látszik, tulajdonképpen a jogászok sem tudják, hányadán is állnak pontosan a törvénnyel. A fentieken kívül az összes többi kérdéssel (mi a helyzet, ha a magánszemély külföldön él? mi van, ha csak utal az eredményre, de nem írja le a konkrét százalékokat?) kapcsolatban csak találgatni tudnak. Így biztosan kijelenthető, tulajdonképpen esélytelen, hogy magánszemélyeket egy ilyen ügyben elmarasztaljon a bíróság.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.