Képünk illusztráció
Fotó: Illyés Tibor/MTI
Júniusban átadják az észak-erdélyi autópálya 5,3 kilométeres szakaszát Bors és Bihar között.
2020. február 14., 20:012020. február 14., 20:01
2020. február 15., 08:522020. február 15., 08:52
Az Agerpres által idézett Lucian Bode ügyvivő közlekedési miniszter szerint
Eközben Magyarországon is javában tart az M4-es autópálya Berettyóújfalu–Nagykereki országhatár szakaszának megvalósítása. A 26,5 kilométer hosszú új nyomvonal a korábbi bejelentések szerint július végére készülhet el.
Pár éven belül 160 órás sebességgel vágtathatnak a vonatok Kolozsvár és Nagyvárad, illetve a román-magyar határ között, ígéri Lucian Bode ügyvivő szállítási miniszter. A tárcavezető pénteken Kolozsváron bejelentette: márciusban kiírhatják a tendert a vasútvonal régóta várt villamosításá
Bode egyébként abban bízik, hogy a bíróság mihamarabb dönt, és folytathatják a munkát a romániai oldalon Bisztraterebes irányában. Elmondta: ismét közbeszerzést írtak ki a Bisztraterebes–Berettyószéplak-szakasz megépítésére, amelyet korábban, „elképzelhetetlen módon” egy olyan horvát cég nyert el, amely hazájában csődöt jelentett. A miniszter szerint a Magyarnádas–Szilágynagyfalu közötti útszakasz megépítésére márciusban hirdetik meg a közbeszerzési eljárást.
A romániai út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület pénteken közzétett elemzése szerint reálisan 23 kilométer, különösen szerencsés helyzetben pedig 64 kilométer újonnan épült autópálya nyílhat meg 2020-ban Romániában.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
1 hozzászólás