eur:
388.07
usd:
360.18
bux:
69016.26
2024. május 10. péntek Ármin, Pálma
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök (b-j) beszélget az EU-tagországok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján Brüsszelben 2018. június 28-án.
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Gyévai Zoltán: az Európai Néppárt és a Fidesz is eldugta a kártyákat

Az InfoRádió értesülése szerint heteken belül egyeztet egymással Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke. Az uniós szakértő azt mondja: az idegek harca folyik, a magyar kormányzópárt tagságáról pedig nincs még döntés.

Egyelőre még nem szivárgott ki semmi abból a jelentésből, amelyet az Európai Néppárt vezetésének megbízására az úgynevezett "három bölcs" készített a Fideszről.

Tavaly márciusban az Európai Néppárt politikai gyűlése megszavazta, hogy felfüggesszék a Fidesz tagságát a jobbközép pártcsaládban. Pontosabban úgy módosították az eredeti javaslatot, és végül arról szavaztak, hogy a Fidesz önként felfüggeszti tagságát a Néppártban, amíg a vele szemben indított vizsgálat tart, és ezzel mindkét fél egyetért.

A döntés értelmében a Néppárt által szabott feltételek teljesülését és a jogállamiság érvényesülését egy "bölcsek tanácsa" vizsgálja majd, ennek vezetője a belga Herman van Rompuy, az Európai Tanács korábbi elnöke. 2000-ben egy hasonló testület ellenőrizte a szélsőjobboldallal összefogó Osztrák Néppártot, amelynek vezetője akkor Wolfgang Schüssel kancellár volt, aki most a Fideszt ellenőrzi majd.

A Néppárt politikai választmánya február 3-án ül össze,

elvileg ezen kellene dönteni a Fidesz sorsáról. Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint három lehetőség áll fenn.

"Az egyik az, hogy úgy találja a jelentés, hogy a Fidesz esetében nincs ok tovább folytatni az eljárást, visszaveszik a magyar kormánypártot. A másik, hogy a párt kizárását javasolják az Európai Néppártból azért, mert nem egyezik a politikája a néppárti alapértékekkel. A legkényelmesebb megoldás mindenki számára az lenne, ha maradna a felfüggesztés,

újabb határidő támasztásával."

A Fidesz dönt majd az Európai Néppárti tagságáról - mondta Deutsch Tamás, a magyar kormánypárt európai parlamenti delegációvezetője.

"Bármikor van a tanácskozás, mi annak örülünk. A tanácskozás időpontjáig a Fidesz a saját maga politikai jövőjére vonatkozó döntést meg fogja hozni."

Uniós várakozások alapján a Fidesz abban az esetben hoz önállóan döntést a tagságáról, ha az esetleges kizárásáról érkeznek hírek a pártközpontba.

Ez azonban információink szerint korántsem biztos. A magyar kormányzópárt a tavalyi európai parlamenti választások előtt élesen bírálta például Manfred Webert, néppárti csúcsjelöltet, jelenlegi európai parlamenti frakcióvezetőt. Úgy tudjuk, a bajor politikus a korábbi heves reakciói ellenére már inkább a Néppárton belül tartaná a Fideszt. "Idegek játéka folyik itt", sem Budapest, sem az Európai Néppárt egyelőre nem nagyon mutatja meg a lapjait egymásnak.

Brüsszeli információk szerint Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke a héten személyesen egyeztet majd Orbán Viktorral a Fidesz jövőjéről. Ezt azonban a magyar kormányfő közvetlen környezetéből többen is cáfolták: nemhogy ezen a héten nem lesz egyeztetés, de időpont sincs a találkozóra. Megbeszélés viszont minden bizonnyal még januárban lesz, és nem Budapesten – értesült az InfoRádió.

A témáról bővebben is hallhat szerda este 7 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délután fogadta a Kínai Népköztársaság elnökét, Hszi Csin-pinget. A tárgyalások után az előzetes hírek szerint mintegy másfél tucat megállapodást írtak alá, majd sajtónyilatkozatot tett a két vezető. Orbán Viktor felsorolta az ágazatokat, amelyekben megállapodások jöttek létre. Hszi Csin-ping kiemelte: stratégiai partnerséget köt a két ország, amellyel arany útra terelik a kínai–magyar kapcsolatokat.

18 kínai-magyar megegyezés született - bejelentették a konkrétumokat

A külgazdasági és külügyminiszter számolt be azon fontosabb projektekről, amelyekkel kapcsolatban a kínai elnök és delegációjának budapesti tartózkodása idején megállapodást kötöttek. Reptéri gyorsvasút, olajvezeték, "szupergyors" határátkelőhely is létesül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×