eur:
390.51
usd:
364.24
bux:
68380.52
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti
Nyitókép: Pexels.com

Borzalmas lábnyomot hagyunk azzal, ahogy a karácsonyt ünnepeljük

Annyi csomagolópapírt használnak fel karácsonykor csak Nagy-Britanniában, hogy abból papírhidat lehetne húzni a Föld és a Hold között.

Magyarország az egy főre jutó papírfelhasználás terén még nem éri el az uniós átlagot, körülbelül 100 kilogrammot használunk fel fejenként évente, a legtöbbet decemberben, ilyenkor 10-15 százalékkal nő az átlagos papírfogyasztás mennyisége – ismertette Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója az InfoRádióban.

A papír mint csomagolóanyag egyébként nagyon környezetbarát megoldás, és könnyen újrahasznosítható. Az Európai Unióban például

a papír és hullámkarton csomagolóanyagok közel 86 százalékát gyűjtik és dolgozzák fel ismét,

ami nagyon magas aránynak számít – emelte ki a szakember –, ezt követi csak a fém és az üveg. Magyarországon a papír újrahasznosítása körülbelül 81 százalékot tesz ki.

Egy brit felmérés szerint karácsonykor 250 ezer tonnányi csomagolási hulladék végzi a szemétben. Ez nagyságrendileg 100 millió tekercset, vagyis 227 000 mérföld hosszúságú csomagolópapírt jelent, ami

a Föld–Hold közötti távolságnak felel meg.

Miklós Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy a különböző műanyaggal borított laminált papírok, illetőleg a különféle fényes, csillogó anyagokkal beborított csomagolóanyagok nem újrahasznosíthatók: ezek – hasonlóan a képeslapokkal és egyéb egyszer használatos termékekkel – egyre csak növelik az „ünnep lábnyomát”.

Annak ellenére, hogy az elektronikus üdvözlőlapok már elhódították a vezető szerepet, továbbra is jelentős mennyiségű képeslapot küldünk egymásnak karácsonykor. Egy átlagos brit lakos karácsonykor 17 képeslapot kap. Ha ezt a lakosság számával felszorozzuk, akkor a kapott papírmennyiséggel

50 ezerszer be lehetne fedni akár a London Eye óriáskereket,

ami szintén gigászi mennyiség – tette hozzá Miklós Zsolt.

Az ügyvezető igazgató szerint a karácsony fenntarthatóbbá tétele érdekében mindenkinek meg kellene fontolnia, hogy az ajándékok csomagolására szánt anyagokat miként tudja ismét fölhasználni. „Ne tépjük szét, óvjuk meg, aztán összehajtogatva el lehet tenni akár a következő évre is” – fogalmazott, de ugyanez érvényes a papírból készült ajándéktáskákra és ajándékdobozokra is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.30. kedd, 18:00
Szánthó Miklós
az Alapjogokért Központ főigazgatója
Az egész világ baját megoldaná egy apró olajmonarchia, de ennek megkérik az árát

Az egész világ baját megoldaná egy apró olajmonarchia, de ennek megkérik az árát

Számos konfliktus zajlik jelenleg a világban, amelynek egyelőre nem látszik a megoldása. A nyílt fegyveres összecsapások a világ nagy részének többnyire nem áll érdekében, ezért ilyenkor viszonylag hamar felbukkannak azok a szereplők, akik megpróbálnak közvetíteni a szemben álló felek között. A 21. században egyre gyakrabban merül fel a hasonló ügyeknél a Perzsa-öböl apró olajmonarchiája, Katar neve. Emögött pedig hosszas építkezés, de komoly stratégiai célok is felmerülnek. Elemzésünkben annak járunk utána, hogy pontosan mi motiválja Dohát a békés rendezések elősegítésében és mit nyerhet ezzel pontosan az ország.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×