Három éve a legrosszabb a légszennyezettségi helyzet Szingapúrban, mindez az indonéziai erdőtüzek füstje miatt, írja a Reuters.
A hatóságok szerint a légszennyezettség már akkora, hogy ártalmassá vált az egészségre. Utoljára 2016 augusztusában mértek ilyen fokú szennyezettséget Szingapúrban.
A füstöt az indonéz Szumátra szigetéről viszi a szél Szingapúr fölé. Szombaton szürke köd lepte el az ország egy részét, többen inkább nem mennek ki emiatt a szabadba.
Az indonéziai Szumátrán, valamint a borneói Kalimantan tartományban hetek óta erdőtüzek pusztítanak. Az Indonéziához közeli Szingapúr, Malajzia és Thaiföld rendszeresen panaszkodik a füst miatt. Malajziában már olyan komoly a helyzet, hogy a kormány 500 ezer maszkot küldött Sarawak államba, és bezárt 400 iskolát, miután a légszennyezettség mértéke kedden meghaladta az egészségügyi határértéket.
Ahogy az amazonasi erdőtüzeket, úgy az indonéziait is főként az emberi tevékenység okozza, a tüzet sokszor földművesek gyújtják, hogy előkészítsenek egy-egy területet a gazdálkodásra.
Indonézia ugyanakkor vitatja, hogy az erdőtüzek füstje ilyen messzire eljutna, szerintük találtak arra utaló jeleket, hogy Malajzia, a Fülöp-szigetek, Pápua-Új-Guinea, Vietnam, Kelet-Timor és Thaiföld több térségében is ég a növényzet.
A Harvard és a Columbia amerikai egyetemek egyik közös tanulmánya szerint 2015-ben akár százezer ember is meghalhatott Délkelet-Ázsiában az indonéziai erdőtüzek miatt, noha a hivatalos adatok alapján csak 25 ember vesztette életét ilyen okból abban az évben. A tüzek gazdasági kára 16 milliárd dollár volt 2015-ben.
Augusztus végén az indonéziai hatóságok azt közölték, hogy hat tartomány 358 pontjáról jelentettek tüzet, amit 8 ezer emberrel és 34 helikopterrel próbálnak eloltani.
(Index)