eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Twitter

München után Firenzében bukkant fel a sebhelyes arcú

Már csak formalitások kérdése, hogy a Fiorentina egy világbajnoki ezüstérmes, BL-győztes futballistát igazoljon: a 36 éves Franck Ribéry – egy magánrepülőgépen, a felesége Wahiba társaságában – megérkezett a toszkán városba, hogy aláírja a tervek szerint kétéves szerződését.

Ribéry azt mondta az újságíróknak, hogy korábbi bayernes klubtársa, Luca Toni emlegette neki, hogy szép a város és nagyszerű a csapat, ezért aztán igent mondott. A Fiorentina tervei szerint az új szerzeményt csütörtökön mutatják be a sajtónak és a szurkolóknak.

A francia sztár – aki egyébként a 2006-os világbajnoki döntőben, Berlinben, játszott is Luca Toni ellen – 1983. április 7-én Boulogne-sur-Merben született, ott ahol éppen húsz évvel korábban a francia futball egyik másik legendája, Jean-Piere Papin is. (JPP is volt aztán a Bayern tagja, s játszott Olaszországban is, vannak még véletlenek.)

Kétéves korában súlyos autóbalesetet szenvedett, ami számos heget hagyott az arcán. Srácként két kis helyi klubban, az FC Contiban, majd a Sasfiókáknál (Les Aiglons) futballozott. Tizenhárom évesen, 1996 júniusában bekerült a Lille OSC akadémiájára. Nem járta végig a korosztályos lépcsőket, mert gyenge tanulmányi eredményei miatt elküldték az akadémiáról. Tizenhét évesen visszatért Normandiába, két szezonon keresztül szülővárosa csapatában futballozott a negyedik, majd a harmadik vonalban. Egy évet eltöltött az Olympique Alès-ben is, ugyancsak a harmadik vonalban. A 2003–2004-es idényt a Brestben töltötte, még mindig a harmadik vonalban. Ott azért már kitűnt a társai közül, sőt felfigyelt rá Jean Fernandez, a Metz edzője is.

Ribéry a Metzben lett élvonalbeli futballista, másfél évtizeddel ezelőtt, 2004. augusztus 7-én a Nantes ellen mutatkozott be a Ligue 1-ben. Villámkarriert futott be, sokan a csapat korábbi játékosáéhoz, Robert Pirèséhez hasonlították a stílusát. Első élvonalbeli hónapja után a hónap játékosának választották a Ligue 1-ben. Hét hónap után felcsapott légiósnak, elment Törökországba. Alig néhány hónapot maradt, élete egyik legnagyobb csalódásaként élte meg a Galatasaraynál töltött hónapokat. Úgy érezte, becsapták, nem fizették ki, pedig ő tiszta szívvel ment. Viszont megnyerte a Török Kupát, ez volt az első jelentős cím a pályafutása során. Ám messze nem az utolsó

2005 nyarán visszaszerződött Franciaországba, egykori metzi edzője, Jean Fernandez csapatához, az Olympique Marseille-hez. Az OM-ben hamar visszanyerte legjobb formáját. Az idény végén az UNFP, a francia hivatásos játékosok szövetsége a szezon legjobb fiatal játékosa címmel tüntette ki. Az ezüstéremmel zárt világbajnokság után, 2006 nyarán megint nagyon közel állt a klubváltáshoz, az Arsenal és a Manchester United is érdeklődött iránta, majd szinte biztosra vette mindenki, hogy az Olympique Lyonhoz szerződik. Maradt végül az OM-ben, de úgy állapodott meg a vezetőkkel, hogy ha a csapat a következő szezonban nem harcolja ki a BL-szereplést, távozhat.

A 2006 végén a France Football által az év francia játékosának választott Ribéry a csapat legjobbjának bizonyult, nagy érdemeket szerzett abban, hogy az OM bajnoki ezüstérmesként, s így biztos BL-indulóként zárt. Ritkán hű korábbi kijelentéseihez: 2007 nyarán elszerződött egy BL-induló csapattól egy olyanhoz, amelyik nem szerepelhetett az európai klubfutball királykategóriájában. A Bayern München akkor még, különösen a Bundesliga viszonylatában, nagyon magas összegnek számító 26 millió euróért vette meg. A német futball addigi történetének legdrágább játékosa lett.

Talán ő maga sem gondolta, hogy aztán tizenkét évet tölt el Münchenben. Mire a bajorokhoz igazolt, már áttért a muzulmán hitre, felvette a Bilal Yusuf Mohammed nevet, felesége, Wahiba algériai származású francia – a házaspár nyáron, az Egyiptomban rendezett Afrikai Nemzetek Kupáján fel is bukkant a dísztribünön az algériaiak néhány mérkőzésén. Egyébként négy gyerekük született, két fiú és két lány, akik a Hiziya, a Shahinez, a Seif el Islam és a Mohammed nevet kapták.

Münchenben nőttek fel, ahol az édesapjuk nagy sztár volt. A Bayernnel kilenc bajnoki címet nyert, ezzel a Bundesliga rekordere. Hat Német Kupa-győzelme van, 2013-ban, a talán legjobb évében a Bajnokok Ligája, az európai Szuperkupa és a klubvilágbajnoki cím is a dicsőséglistájára került. Abban az esztendőben harmadik lett a FIFA Aranylabda-szavazásán és az UEFA őt választotta a 2012–2013-as szezon legjobb európai játékosának.

A Fiorentina légiósaként olyan futballisták örökébe léphet, mint Montuori, Julinho, Kurt Hamrin, Daniel Alberto Passarella, Dunga és nem utolsósorban Gabriel Omar Batistuta.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×