Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Olaszország államadós-besorolásának kilátását pénteken a Standard & Poor's, elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az olasz kormány gazdasági és költségvetési politikája megterheli az olasz gazdasági növekedést, és emiatt várhatóan nem folytatódik az olasz államadósság-ráta csökkenése.
A nemzetközi pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) péntek éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy a kilátásrontással egy időben megerősítette a hosszú és rövid futamidejű olasz szuverén kötelezettségek „BBB/A-2” szintű osztályzatát.
Egy másik globális piacvezető hitelminősítő, a Moody’s Investors Service a múlt héten az S&P jelenlegi olasz besorolásának megfelelő addigi „Baa2”-ről egy fokozattal „Baa3”-ra rontotta Olaszország államadósságának besorolását, mindenekelőtt az olasz költségvetési helyzet gyengülésével indokolva a lépést.
A „Baa3” minősítés – amely más hitelminősítők módszertanában a „BBB mínusz” besorolásnak felel meg – a befektetésre ajánlott kategória alapszintje. Ha a Moody’s innen tovább rontja az olasz szuverén besorolást, Olaszország ennél a hitelminősítőnél elvesztené befektetési ajánlású osztályzatát.
A Moody’s a leminősítés múlt heti bejelentéséhez fűzött indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az olasz államháztartás helyzete érdemben gyengült, miután az olasz kormány a következő három évre a cég által eddig vártnál sokkal magasabb deficitcélokat jelölt ki. Hasonló indoklással rontotta pénteken negatívra az olasz államadósság-osztályzat kilátását a Standard & Poor’s.
Mint közölték: saját előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány 2019-ben 2,7 százalék körül lesz az olasz kormány által kitűzött 2,4 százalékos cél helyett.
(MTI)