De nem nálunk, hanem az anyaországban. „Folytatódik a szlovák térfoglalás a határ magyar oldalán. A hozzánk költözők közül többen iskolába is ide íratják a gyermekeiket. Évszázados ellentétek porladnak szét a szemünk előtt.” – írja a Heti Válasz magyarországi közéleti konzervatív hetilap.

 

Mosonmagyaróvár környéke a számos Pozsonyból odaköltöző szlovák miatt joggal tekinthető – legalábbis részben – a szlovák főváros agglomerációjának. A magyar házakra a megszokottól jóval magasabb árat kínáló szlovák értelmiségi fiatalok fokozatosan meghódítják a vidéket.

 

„…hangsúlyosan nem határon túli magyarokról beszélünk, hanem zömmel fiatal szlovák értelmiségiekről, akik az olcsóbb ingatlanárak miatt költöznek Magyarországra. Kertes házakat vesznek, Pozsonyban dolgoznak, és angolul kommunikálnak az üzletekben.”

 

olvasható a cikkben.

 hirdetes_810x300  

 

Szlovák lakáshirdetés Rajkán, ahol a lakosság több mint egy ötöde már szlovák nemzetiségű. Fotó: NOL.hu

 

A statisztikai adatok alapján a Magyarországon életvitelszerűen élő szlovák állampolgárok száma 2000 óta több mint ötszörösére bővült. Ma pedig már nem csak „alvóhelynek”tekintik a Duna túloldalán lévő lakásukat. Egyre kevésbé ingáznak gyermekeikkel a szlovákiai iskolákba, óvodákba. Helyette magyarországi oktatási intézményekbe adják őket.

 

Hogy az ezredfordulótól kezdődően és főleg 2004-től a magyar közoktatásban egyre nő a szlovák állampolgárok száma, nem újdonság. Túlnyomórészt felvidéki magyarokról volt szó. Ám a trend nemrég megváltozott.

 

„amíg a 2008/2009-es tanévben az óvodai nevelésben és az alapfokú oktatásban részt vevő szlovák állampolgárok mindegyike magyar nemzetiségű volt, addig az Oktatási Hivatal 2015-ös adatai alapján az érintett óvodások kétharmada, az általános iskolások fele volt szlovák etnikumú.”

 

idézi a Heti Válasz Pregi Lórántot, a Kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem földrajzi tanszékének kutatóját. Véleményét az is alátámasztja, hogy a magyar óvodai nevelésben részt vevő szlovák állampolgárságú gyerekek 96 százaléka rendelkezik magyarországi állandó lakhellyel, és 65 százalékuk szlovák nemzetiségű.

 

Rajka után Wolfstahl is szlovákosodik.

 

A szlovákok határon túlra települése elsősorban Győr-Moson-Sopron megye nyugatabbi felét (Pozsony vonzáskörzete) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyét (Kassa vonzáskörzete) érinti.

 

A Heti Válasz szerint a szlovák nemzetiségű lurkók magyarul tanulnak meg írni és olvasni.

 

„Ami azért is érdekes, mert az évszázados történelmi ellentétnek nyoma sincs a határ szélén, ahol több ezer szlovák család él, és a szomszédok angolul beszélik meg a dolgaikat. Évszázados ellentétek szétporladását jelzi ez, hiszen ha a szülők nem lennének elégedettek a magyar óvodákkal, pozsonyi iskolába vinnék utána a gyermeküket.”

 

fogalmaz a cikk szerzője.

 

Már képviselete is van Kittseeben (Köpcsény) az ott élő szlovákiaiaknak

 

Heti Válasz, Körkép.sk

Nyitókép: HVG.hu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!