Brüsszel enyhén szólva aggódik az új osztrák kormány egyik első javaslata miatt, mely szerint a más uniós országból érkező vendégmunkásoknak fizetett családi pótlékot drasztikusan visszavágják. Az ötlet ugyanis nem új keletű, de korábban az Európai Bizottság sikerrel akadályozta meg az intézkedést bevezetését, amit egyébként már Németországban is fontolgatnak.

 

Jean-Claude Juncker szóvivője figyelmeztette a „hátat fordítanának Brüsszelnek”. Bár csak annyit tartalmaz, hogy Brüsszel figyelemmel kíséri majd az intézkedéseket, elsősorban most Ausztriára vonatkozóan, a figyelmeztetés valódi jelentése ennél sokkal drámaibb: az EU kormányaként működő Európai Bizottság egy újabb tagállammal került szembe. És ezúttal nem volt szocialista országról van szó, hanem Ausztriáról.

 

Brüsszel pozícióját a 31 éves Sebastian Kurz kormánya akaratlanul is aláássa. És nem arról van szó, hogy a nyugati fősodrású média „euroszkeptikusnak”, vagy „szélsőségesnek” nevezi az osztrák kormánykoalíciót. Sokkal inkább arról, hogy Bécs is beállt azon országok sorába, amelyek elutasítják a migránskvótákat, pontosabban a migránsok befogadását nemzeti hatáskörben szeretnék tartani.

 

 hirdetes_300x300  

Asselborn: A V4 egyenlő az együttműködés aláásásával

 

A Szlovákiánál majd négyszer kevesebb migráns befogadására kötelezett Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn „kihívásnak” tekinti Sebastian Kurz kancállárságát. A Spiegel német lapnak nyilatkozva azt mondta, Kurz „Donald Trump” nyelvezetét használja.

 

„Kurz szerint minden tagállam maga dönti el, hogy akar-e migránsokat befogadni. (…) Az Európai Unió azonban nem így működik”

 

Asselborn hozzátette, hogy ha „Lengyelország és Magyarország lesznek a követendő példák”, akkor az EU elbukott.

 

Brüsszel és, mint a fenti példa mutatja, néhány nyugat-európai ország vezető politikusa már tényleg kezdi elveszíteni az irányítást, s mint az ilyenkor lenni szokott, tovább erőltetik azt a módszert, amit eddig folytattak, s amely megosztotta Európát.

 

Kurz a sajtónak a migránskérdésben elég egyértelműen fogalmazott:

 

„Európának nem segít, ha rákényszerítik a migránsok befogadását a tagállamokra. (…) Ez a módszer csak megosztja Európát”

 

Asselborn támadta a Visegrádi Négyeket is. Szerinte ugyanis az osztrák külpolitika a V4-ek irányát kívánja követni.

 

„A visegrádi modell az európai együttműködés aláásását jelenti”

 

fogalmazott a luxemburgi külügyminiszter.

 

 

Kidobatná Magyarországot az EU-ból a luxemburgi külügyminiszter (bővített)

 

Körkép.sk, express.co.uk, n-tv.de

Nyitókép: mirror.co.uk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!