Az egyik szlovák parlamenti képviselő szerint Oroszország jogosan vette vissza a Krímet, s emlékeztetett arra is, hogy 1991-ben Kárpátalja lakosságának túlnyomó része az Ukrajnától való függetlenedés mellett döntött - számol be a Kárpáthír.
Peter Marcek egyik interjújában elmagyarázta, miért szeretné a pozsonyi törvényhozás napirendjére tűzni azt, hogy országa fogadja el a Krím félsziget Oroszországhoz csatolását, és hogy szüntessék meg a Moszkva elleni szankciókat. Szerinte a krími kérdés története nem 2014-ben kezdődött, amikor népszavazást tartottak ott a hovatartozásról, hanem sokkal korábbra kell visszamennünk a történelemben, hogy megértsük azt.
Zoom
Egy lengyel javaslat a rendezéshez - illusztráció
Peter Marcek jelenleg független képviselő, annak idején az ellenzéki bevándorlásellenes és EU-kritikus Család vagyunk (Sme rodina) párt listáján jutott be a parlamentbe.
Emlékeztetett arra is, hogy a krími parlament 1992-ben elfogadott egy önálló államisági kiáltványt, de kijevi nyomásra kénytelenek voltak visszahívni azt.
Ráadásul a területet az ukrán származású Hruscsov ajándékozta Ukrajnának akkor, amikor ennek csak szimbolikus jelentősége volt, hiszen egy szovjet tagköztársaságtól egy másikhoz került a félsziget - teszi hozzá a 888.
Az idézett szlovák honatya Kárpátaljáról is szó ejtett. Kiemelte, az adott területről a mai napig rendezetlen a kérdés országa, Magyarország és Ukrajna között. Felelevenítette 1991-et is, amikor a kárpátaljaiak döntő többsége, 78 százalék az Ukrajnától való függetlenséget jelentő autonómiára voksolt, de arról Kijevben egyszerűen nem vettek tudomást.
(Kárpáthír nyomán)