Kúp vagy kenőcs?

Kúp vagy kenőcs?

Miért szenvedjünk, ha nem muszáj? Az aranyér elleni készítmények enyhítik a fájdalmat, csökkentik a viszketést és az irritációt, és a gyulladás ellen is hatékonyak. Miben különböznek mégis, és melyiket érdemes választani?

Miben különbözik a kúp és a kenőcs, és melyiket érdemes választani? Mutatjuk.

A gyógyszertárakban gyakran ugyanolyan hatóanyagú és ugyanolyan hatékony termékeket lehet kapni, csak más formulával. Az aranyér kezelésére általában végbélkenőcsöt vagy -kúpot szokták ajánlani. Az aranyérkezelésére szolgáló kenőcsök általában sűrűk, nehezek, nem szívódnak be olyan gyorsan, hosszabb ideig maradnak a bőr felületén – írja a Házipatika.com.

Hírdetés

A végbélkúpok ugyanolyan egy adagos gyógyszerek, mint a tabletták, kapszulák. Felnőttek esetén ritkán, leginkább hányás esetén alkalmazzák őket láz- és fájdalomcsillapításra, mert ez esetben a gyomor-bélrendszerből a gyógyszer nem tud felszívódni. További előnye, hogy a vastagbélből felszívódó hatóanyag gyorsan eljut a véráramba (mivel kimarad a máj, ami az elsődleges méregtelenítő és lebontó szervünk). Aranyér kezelésére is kiválóan alkalmasak a kúpok, hiszen pontosan ott hatnak, ahol arra szükség van. Az aranyér kezelésére szolgáló kúpokat úgy formulálják, hogy a hatóanyag lehetőleg ne szívódjon fel belőle, hiszen ez esetben pont a helyi hatás kialakulására van szükség. Tartalmazhatnak helyi érzéstelenítő, illetve gyulladáscsökkentő hatóanyagot is, amelyek így helyben alkalmazva kevesebb mellékhatást okoznak, és nem terhelik a szervezetet.

A legfontosabb annak felmérése, hogy milyen stádiumú, állapotú az aranyér – ehhez nem mindig elegendő az öndiagnózis, előfordulhat, hogy szakorvosi vizsgálatra is szükség van. Minél kevésbé súlyos a betegség, annál „könnyedebb” szerrel érdemes kezdeni. Természetesen akár kenőcsöt, akár kúpot használunk, az életmódunkon, elsősorban a táplálkozásunkon is változtatni kell. Önmagában a gyógyszerektől nem remélhetjük a betegség elmúlását. A kúpok inkább a belső aranyerek, míg a kenőcsök a kitüremkedő aranyerek kezelésére használhatók. Ez utóbbi a gyulladt, vérrögöt is tartalmazó csomók esetén is hatékonyak, míg azonban a kúpot teljesen felesleges ilyen esetben használni, hiszen az elváltozás a végbélnyíláson kívül van. A felhelyezett kúp pedig 2-3 cm magasan kezd hatni. A gyulladt részeken áterőltetni pedig igen fájdalmas is lehet.

A kenőcsök és kúpok hatóanyagai enyhülést nyújtanak az aranyérbetegség legkellemetlenebb tüneteivel szemben. Enyhébb esetekben így akár önmagukban is elegendők lehetne a problémák megoldására. Általában hámosító, gyulladást és irritációt csökkentő, fájdalomcsillapító vagy érzéstelenítő, illetve antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak, melyek enyhítik az égő, viszkető érzéseket.  Ezeknek – és az életmód megváltoztatásának – köszönhetően az aranyérbetegség tünetei rövid időn belül csökkennek, illetve teljesen el is múlhatnak. Azonban ha az állapotunk romlását vagy a javulás elmaradását tapasztaljuk, esetleg vérezni kezd az aranyér és a fájdalom sem csökken, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost! Az előrehaladott állapotú aranyér otthon ugyanis már nem kezelhető. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »