ENSZ főügyész: Mladics a tárgyalóteremben is úgy viselkedett, mint a háborúban

ENSZ főügyész: Mladics a tárgyalóteremben is úgy viselkedett, mint a háborúban

A „Balkán mészárosa”-ként elhíresült Ratko Mladics boszniai szerb tábornokot népirtás vádjában bűnösnek találta és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a Hágai Nemzetközi Törvényszék még 2017-ben. Bár Mladics az ítélet ellen fellebezett, a bírósági döntés múlt héten jogerőre emelkedett. Az euronews az ENSZ főügyészét, Serge Brammertz-et kérdezte.

Euronews: Mutatta a megbánás jeleit bármikor a tárgyalás alatt?

Brammertz: “Egyáltalán nem. A magatartása nagyon hasonlított ahhoz, ahogy a háború alatt viselkedett. Nagyon elutasító volt, már-már agresszív módon viselkedett a galérián ülő áldozatok, túlélők irányába. Szerintem az a Mladics, akit most a tárgyalóteremben láttunk, nagyon is megegyezik azzal a személlyel, aki cukorkát osztogatott a gyerekeknek, a felnőtteknek és a katonáknak azt mondta, hogy hamarosan visszatérhetnek a családjukhoz, majd pár nap múlva kivégeztette őket Szrebrenyicában.“

Euronews: Ön szerint a családok és az áldozatok számára mit jelent az ítélet? Ezzel lezárulhat a megosztottság a Balkánon?

Hírdetés

Brammertz: “Ez nagyon fontos ügy a hozzátartozók és az áldozatok számára. A régiónak megbékélésre van szüksége, de mindannyian tudjuk azt, hogy ettől nagyon messze vagyunk még. A népirtás tagadása, a háborús bűnösök dicsőítése folyik a béke éltetése helyett. De bízom abban, hogy a felelős politikusok elfogadják majd az ítéletet és nem tekintik majd Mladics-ot hősnek, hanem egy elítélt háború bűnösnek tartják majd, hiszen valójában is az. Hiszek abban, hogy a megbékéléshez nagyon nagy szükség van arra, hogy a múltbeli bűnök elkövetőit felelősségre vonják.”

Euronews: Az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék már megszűnt. Ön elégedett a munkával? Vagy lehetne még mit javítani?

Brammertz: “Ha visszatekintünk, 1993-óta 161 személy ellen emeltünk vádat és több, mint 90-et el is ítéltünk minden oldalról. Nem gondolom azt, hogy a törvényszék sok mindent elért volna a volt Jugoszlávia területén elkövetett bűnök elszámoltathatósága ügyében. De tudja, ez csak egy része az egésznek és mi megpróbáltunk igazságot szolgáltatni, amennyire lehetett. 161 ügyünk volt, köztük olyan fontos eljárások, mint Mladics-é, vagy Karadzsics-é. De csak Szarajevóban 500 folyamatban lévő ügy van 3000 személy ellen. Vagyis nemzetközi szinten közeledünk egy fontos fejezet lezárásához, addig egy másikban továbbra is sok nyitott ügy van. És ez éveken át elhúzódhat az igazságszolgáltatásra váró áldozatok számára Horvátországban, Szerbiában, vagy Bosznia-Hercegovinában.”

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »