Az izomfájdalom lehetséges okai

Az izomfájdalom lehetséges okai

Ha egy adott ponton fáj, lehet, hogy egyszerűen megerőltettük például a lábunkat vagy a karunkat. De ha több helyen is izomfájdalom jelentkezik a testünkben, az már betegség vagy gyulladás tünete, esetleg gyógyszer mellékhatása is lehet.

Az alábbiakban ismertetjük az izomfájdalom lehetséges okait – írja a Házipatika.com.

Az influenza lázzal, levertséggel, gyengeséggel és izomfájdalmakkal is játhat – különösen a hát, a karok és a lábak sajoghatnak ilyenkor. A jó hír, hogy általában a betegséggel együtt elmúlik, de ha nem, akkor mindenképp keressük fel háziorvosunkat.

Ha a pajzsmirigyünk nem látja el megfelelően hormontermelő funkcióját, az a többi között memóriaproblémákat, száraz bőrt, ritkuló hajat, magas koleszterinszintet és más gondokat eredményez, például izom- és ízületi panaszokat is.  

A gyakori kar- és/vagy lábfájásnak gyakran az az oka, hogy a végtagok izmai nem kapnak elég vért. Súlyosabb esetben ez a probléma érelmeszesedéssé fejlődik, amit fokozottan ajánlott háziorvosunk tanácsait követve inkább megelőzni.

Akik ebben az autoimmun betegségben szenvednek, azért érezhetnek erős izomfájdalmakat, mert az immunrendszer ilyenkor saját szervei és szövetei ellen fordul. Nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel szinten tartható.

Az ízületi gyulladás egyik fajtája a rheumatoid arthritis a lupuszhoz hasonlóan szintén egy autoimmun betegség. Gyulladást és erős fájdalmat idézhet elő az egész testben, illetve az ízületek eldeformálódásához is vezethet.

Hírdetés

Még egy autoimmun betegség a listán, amely a bőr, az izmok és ízületek gyulladásához vezet. A legtöbb esetben fertőzés, rákbetegség vagy kábítószerhasználat segítheti elő a betegség kialakulását, amire egyelőre gyógyír nincs, de a tüneteket gyógyszerekkel és fizikoterápiával enyhíthetik.

Nehezen diagnosztizálható betegség, mely főképp az izmokat, ízületeket és a lágy szöveteket érinti. A központi idegrendszert érintő betegség lényege, hogy a fájdalom érzékelésében és feldolgozásában zavarok alakulnak ki – az agy az enyhe fájdalmat is erősnek érzékeli -, de pontosan nem lehet tudni, mitől. Betegség, stressz vagy bizonyos műtéti beavatkozások válthatják ki. Gyógyszerekkel jól kezelhető, de relaxációs technikákkal is enyhíthetők a tünetek.

Bizonyos izmainknak vírus, vagy immunrendszeri probléma következtében kialakuló gyulladása. A szervezetben bárhol berobbanthatja a gyulladást, de legjellemzőbben a has-, a váll-, a felkar-, a csípő- és a szívizmokat támadja meg. Idővel nehéz lehet a levegővétel vagy a nyelés. Gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és fizikoterápiával enyhíthetők a tünetek.

Az állandó, semmi mással nem indokolható fájdalom és memóriaproblémák mellett fejfájást, alvászavarokat, sajgó izmokat és ízületeket is okoz ez a betegség – a tüneteket itt is gyógyszerek és fizikoterápia enyhítheti.

Lázzal, fáradtsággal, étvágy- és testsúlycsökkenéssel járó megbetegedés. Merev és fájó váll-, nyak-, kar-, fenék- és csípőizmokat okozó, jóindulatúnak tartott reumás betegség, amely egy-két éves glukokortikoid-terápia eredményeként általában gyógyul (de sajnos kiújulhat).  

Ezt az érdekes nevű betegséget az R. rickettsii nevű baktérium, illetve a kullancscsípés okozza. Influenzaszerű tünetekkel (láz, fejfájás, hányinger), álmatlansággal, a csukló és a boka környékén megjelenő, majd onnan tovább terjedő kiütésekkel és izomfájdalommal jár. Antibiotikumokkal kezelhető – ennek elmaradása esetén a testben jelenlévő gyulladás tovább terjed a tüdőre, a szívre, az agyra, illetve veseproblémákat is okozhat.

Láz, fáradtság fejfájás és izomfájdalom is szerepel a Lyme-kór tünetei közt. Fontos, hogy a betegséget időben felismerjék és a beteg antibiotikumos kezelést kapjon, de néhányan még akkor is tapasztalnak fáradtságot és fájdalmat, amikor már nem kell tovább szedniük a gyógyszereket.

Bizonyos gyógyszer-hatóanyagok, például a koleszterinszint csökkentésére ajánlott sztatinok mellékhatásaként is kialakulhat izomfájdalom: a sztatinokat szedők 30 százaléka panaszkodik rendszeres izomfájdalmakra. Akinél ilyesmi előfordul, konzultáljon háziorvosával, mert a megszokott gyógyszer lecserélése után a panaszok megszűnhetnek. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »