A prosztata-megnagyobbodás kezelése

A prosztata-megnagyobbodás kezelése

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) az idősebb férfiak nagy részét érinti, de nem mindig jár tünetekkel. Mikor van szükség orvosi beavatkozásra?

A kisfiúk prosztatája egészen pici, alig borsónyi, de a szerv serdülőkorban megnő nagyjából gesztenye méretűre. A középkorú férfiak prosztatája általában újra növekedni kezd, és kialakul az úgynevezett BPH. Sejtszaporodásról van szó – a kötőszövet, a simaizom és a mirigyállomány együttes felszaporodásáról – de annak jóindulatú változatáról, tüneteket csak a megváltozott méret okoz, és nem képez áttéteket a szervezetben – írja a Házipatika.com.

Kialakulásának okai nem teljesen tisztázottak. Valószínű, hogy a magasabb tesztoszteronszint hajlamosít rá, illetve az ösztrogén és a tesztoszteron arányának megváltozása is fontos tényező a BPH létrejöttében.

A BPH leggyakrabban vizelési panaszokat okoz (csurgó, csepegő vizelet, gyakori vizelési inger, inkontinencia, húgyhólyaggyulladás), és mert ezt sokan szégyellik, nem fordulnak orvoshoz. Pedig az állapot jól kezelhető, és ha a tünetek sokat ronthatnak az életminőségen, akkor érdemes is beavatkozni a folyamatba, de ennek eldöntését az orvosra kell bízni. Mivel a panaszok egyéb betegséget is jelezhetnek, például rákot, mindig szükséges a kivizsgálás, ha vizelési panaszok lépnek fel!

Hírdetés

Ha a tünetek enyhék, a vizsgálatok alapján szövődmények és egyéb elváltozások kizárhatók, akkor elegendő, ha rendszeres időközönként ellenőrző vizsgálatok történnek. Egyéb esetekben a BPH-terápia lehet műtéti vagy gyógyszeres.

A gyógynövénykészítmények jó hatásúak a BPH enyhébb formáiban, alkalmazásuk csökkentheti a tüneteket, segíthetik a vizeletáramlást, szabályozhatják a hormonokat, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és vizelethajtó hatással is rendelkezhetnek.

Ezen termékek egy része vény nélkül kapható. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a tünetek miatt mindenképpen orvoshoz kell fordulni, az öndiagnózis veszélyes! A BPH gyógyszeres terápiájában két fő hatóanyagcsoportot alkalmaznak: az úgynevezett alfa-blokkolókat és a reduktáz-gátlókat. Az alfa-blokkolók a simaizmot lazítják el, így csökken a nyomás a hólyagban, a panaszok enyhülnek.

A reduktázgátló szerek a tesztoszteron aktív formájának kialakulását gátolják, amely a prosztata sejtjeiben következik be. A kezelés következtében a prosztata méretének csökkenése várható pár hónap alatt. Műtéti kezelésre akkor van szükség, ha elakad a vizelet. A műtét elvégezhető hasfalon át illetve metszés nélkül, a húgycsövön bevezetett endoszkóp segítségével is.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »