A „magányos harcos”: Magyarország elsőként engedélyezi az EU-ban az orosz vakcinát

A „magányos harcos”: Magyarország elsőként engedélyezi az EU-ban az orosz vakcinát

A brit Financial Times arról írt, hogy Magyarország megelégelve Brüsszel körülményes vakcinabeszerzését engedélyezte az orosz gyártású Szputnyik V vakcina alkalmazását.

Az Európai Gyógyszerügynökség véleményének megérkezése előtt Budapest már bejelentette döntését, hogy Magyarország használni fogja a Sputnik V oltóanyagot és az AstraZeneca vakcináját is. Ezzel további nyomás kerül az Európai Unió oltási stratégiájára – véli a cikkíró.

A magyar miniszterelnök kabinetfőnöke megerősítette január 21-i sajtótájékoztatóján: a magyar kormány úgy döntött, hogy jóváhagyja a koronavírus elleni orosz oltóanyag, a Sputnik V és az AstraZeneca oltóanyagának is a használatát.

Szintén csütörtökön erősítette meg Magyarország azt a szándékát is, hogy a kínai Sinopharm-tól egymillió adag oltóanyagot szándékozik beszerezni, fűzi hozzá a Financial Times, emlékeztetve Orbán Viktornak egy múlt heti információjára, miszerint Kína és Oroszország „polgáraiknak tízmillióit oltják be jelenleg is ezekkel az oltóanyagokkal”, ami mindenképp arra utal, hogy az oltóanyagok biztonságosak. Amikor az orosz kormány bejelentette, hogy éppen kétmillió adag oltóanyagot terít az ország területén, a Financial Times utánajárt: helyi orvosokat kérdezett meg erről, akik csak arról tudtak beszámolni, hogy vakcina-hiány van.

Akárhogy is van, fűzi hozzá a lap, az biztos, hogy az orosz kezdeményezés „csak hozzátesz ahhoz a nyomáshoz, ami az Európai Unió vezetésének a vállát nyomja a koronavírus elleni harcban”. Brüsszel több megrendelést is leadott már – több gyártónál – koronavírus vakcinák szállítására,

Hírdetés

a megrendelést a teljes Európai Unió számára központilag irányítva, egy kézben tartva.

Kétségkívül, az európai jog lehetővé teszi, hogy „a tagállamok átmenetileg használhatnak (az EU által) nem engedélyezett gyógyszereket”, például egy világjárvány elleni védekezésben, magyarázza a lap.

A Financial Times végül emlékeztet arra, hogy

Angela Merkel német kancellár szintén bejelentette csütörtökön, hogy egyeztetett Vladimir Putyinnal és szóba került egy esetleges gyártási együttműködés a két ország között,

valamint a Sputnik V vakcina használata, hangsúlyozva, hogy erre csak akkor kerülhetne sor, ha az Európai Gyógyszerügynökség áldását adja az oltóanyagra.

– fogalmazott a német kancellár.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »