A lakás legszennyezettebb pontjai

A lakás legszennyezettebb pontjai

Szemetes, vécécsésze, lefolyó – mind baktériumtól és kosztól hemzsegő helyek otthonunkban. Sokan nem tudják azonban, hogy szinte valamennyi, kezünkben mindennap megforduló tárgy – mint a távirányító, vagy akár a fogkefénk is – teli lehet kórokozókkal.

Nem meglepő, hogy a lakás legszennyezettebb pontja kórokozók szempontjából a vécé. A mérések szerint a csésze egy négyzetcentiméterén 492 ezer baktérium tenyészik, a vécé előtti padlón, egy 1×1 cm-es felületen pedig 150 kórokozó él. Elégtelen higiéniai feltételek mellett itt Streptococcus, Coryneform, Pseudomonas és Micrococcus baktérium tanyázhat, amellett, hogy gombás fertőzést is összeszedhetünk – írja a Házipatika.com.

A fogmosó poharunk és – bármilyen megdöbbentő – fogkefénk bizony dobogós a lakás legkoszosabb pontja versenyében. Előbbi alján található lerakódásokban ugyanis könnyen elszaporodhatnak a kórokozók, utóbbin pedig minden használat után elkezdenek tenyészni, a nedves felület ugyanis ideális otthont nyújt nekik. A helyzetet súlyosbítja, ha a fogkefét közel tartjuk a WC-hez, így minden lehúzás alkalmával ráfröccsen valami tartalmából. E helyzet könnyen kezelhető, ha a toalettől távolabb tároljuk, olyan körülmények között, ahol hamar ki tud száradni.

A konyhai mosogatóban gyakran megtalálható a szalmonella, a campylobacter és a coli baktérium is, mivel az edényekről leöblített ételmaradék remek táptalajt nyújt nekik. A mikroorganizmusoktól fertőtlenítőszerrel lehet megszabadulni, vízzel, nem fertőtlenítő hatású tisztítószerrel csak egy részüket tudjuk lemosni a felületekről. A mosogatószivacsot viszont érdemes gyakran váltogatni, hiszen egy felmérés szerint egy ilyen kis szivacsban 7,2 milliárd baktérium tenyészik.

A kádban emberi hámsejtek maradhatnak, míg a zuhanyfüggönyön a gombák jelenthetnek potenciális veszélyforrást. Fontos, hogy mindig jól kiszáradjon, ellenkező esetben bepenészesedik, amit csak klóros tisztítószerrel lehet kezelni. A fürdőkádakat szintén fontos minden használat után kiöblíteni és hagyni megszáradni. A hidromasszázs kádakra még nagyobb gondot kell fordítani, ennek csöveit rendszeresen tisztítani kell.

Hírdetés

A vágódeszkán és a konyhai munkalapon egyik ételről a másikra utazhatnak a láthatatlan kórokozók: ha egymás után klopfolunk rajta húst, majd zöldséget aprítunk, vagy egyszerűen rálöttyen egy kis tej, máris remek táptalajt „készítettünk” a baktériumoknak. Ezeket a felületeket ezért mindig fertőtlenítőszerrel javasolt letörölni használat után.

Egy amerikai tanulmány a lakás leginkább szennyezett pontjai között említette a mikró nyomógombjait. Az indok egyszerű: legtöbbször ugyanazzal a kézzel állítjuk be a szerkezeten az időt és a hatásfokot, amelyikkel a nyers alapanyagokat előkészítettük.

A televízió távirányítója naponta több kézen is megfordul, ráadásul rendszerint a lakás egy igen forgalmas pontján kap helyet. Egy amerikai mérés szerint a távirányító egy négyzetcentiméterén 10-11 darab baktérium tanyázik. Ezért javasolt viszonylag gyakran áttörölni higiénikus törlőkendővel, hogy biztosan ne a tévékészülék előtt kapjunk el valami csúnya betegséget.

Egyes tanulmányok szerint a só és borsszórókon a megfázásos időszakokban kifejezetten sok meghűlést okozó vírus tenyészik. Ennek magyarázata, hogy ezek a tárgyak egész nap kint vannak az asztalon, így könnyen sok szennyeződés kerülhet rájuk, arról nem is beszélve, ha kézmosás nélkül nyúlunk hozzájuk.

Ha nem mosunk minden egyes alkalommal kezet, mielőtt leülnénk a géphez, akkor bizony valószínűleg sok kórokozót tapasztunk kezünkről az apró gombokra, és viszont. A helyzetet rontja, ha időhiány miatt a gépünknél falatozunk: a lehullott morzsákban a baktériumok valósággal dőzsölnek. A International Scientific Forum on Home Hygiene egyik tanulmánya – ami az otthonunkban található veszélyes felületek szennyezettségét vizsgálja – beszámol arról is, hogy az influenzavírust az otthoni felületek közül a számítógép billentyűzetén az esetek 40%-ában találhatták meg influenzaszezonban.

A vezetékes telefont napjában többször használja a család minden tagja, a gombok lassan elszíneződnek. A kezünkről zsírossá váló felületen pedig zavartalanul gyülekezhetnek a kórokozók: egy mérés szerint a készülék felületének egy négyzetcentiméterén átlagosan 49 baktérium található.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »