A kritikus szlovákiai járványhelyzet is téma volt az uniós videokonferencián

A kritikus szlovákiai járványhelyzet is téma volt az uniós videokonferencián

A kritikus szlovákiai járványhelyzet, a Covid-19 tanúsítványok bevezetése, illetve a határellenőrzés szigorítása is szóba került az uniós vezetők videokonferenciáján, amelyre február 25-én és 26-án került sor. A Szlovák Köztársaságot Igor Matovič (OĽaNO) kormányfő képviselte.

A szlovák kormányfő segítséget kért a többi tagállamtól, konkrétan a vakcinakölcsönzést vagy az egészségügyi alkalmazottak kiküldését említette. Egyben köszönetet mondott azoknak az országoknak, amelyek már kifejezték a szolidaritásukat a Szlovák Köztársasággal.

Hírdetés

„A súlyos szlovákiai járványhelyzet a fertőzőbb brit mutáció terjedésének eredménye, amely ellen a kemény lockdown sem elég hatékony. Egyedül a vakcinázásban reménykedhetünk. Ami az EMA-t illeti, hatékonyabbá kell tennünk az új vakcinák engedélyeztetési eljárását, emellett pedig meg kell gyorsítanunk a biztonságos és hatékony védőoltások gyártását és terjesztését” – állapította meg Matovič. Üdvözölte az Európai Bizottság kezdeményezését, hogy az egyes országokban növeljék a szekvenálási kapacitást, ami nemcsak az új variánsok időben történő azonosítását tenné lehetővé, hanem segítene a vakcinákat is hozzáigazítani az új mutációkhoz.

A videokonferencián megállapodás született arról is, hogy tovább dolgoznak a közös európai Covid-19 tanúsítványok előkészítésén. A kormányfő ezzel kapcsolatban elmondta: ilyen tanúsítvánnyal nemcsak a beoltottak rendelkezhetnek majd, hiszen ezek tájékoztatni fognak az elvégzett tesztekről és arról is, ha valaki már átesett a Covid-19 betegségen. „Nem a diszkrimináció eszközéről van tehát szó, hanem egy bürokrácia csökkentésére szolgáló eszközről, amely segít igazolni, hogy betartjuk a különféle óvintézkedéseket” – fűzte hozzá.

A videokonferencia keretében arról is szó esett, hogy bizonyos tagállamok nemrég szigorították a határellenőrzéseket. Részben Szlovákia nyomására a vezetők elfogadtak egy közös nyilatkozatot, melynek értelmében az óvintézkedések elfogadásakor figyelembe kell venni az arányosság és a megkülönböztetésmentesség elvét, illetve biztosítani kell az áruk zökkenőmentes áramlását és az egységes uniós piac működését is.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »