A City gálázással, a Liverpool vezéráldozattal nyitotta a PL-szezont

Fölényes sikerrel kezdte meg az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) új idényét a Liverpool, amely főleg első félidei játékának köszönhetően 4–1-re legyőzte a Norwich Cityt a pénteki szezonnyitón. A legnagyobb rivális Manchester City is tarolt, Pep Guardiola csapata 5–0-ra ütötte ki a West Ham Unitedet, de egyik meccsen sem a góloké volt a főszerep, még ha Raheem Sterling mesterhármassal is nyitotta a bajnoki szezont.

A Norwichot fogadta a Premier League 2019/2020-as szezonjának nyitómérkőzésén a Liverpool. A találkozó komikus öngóllal indult, Grant Hanley védhetetlenül pörgetett saját kapujába, majd az első félidőben még Mo Szalah, Virgil van Dijk és Origi is betalált.

Gondolhatnánk, hogy ennél jobb első félidőt nem is tervezhetett volna a Liverpool, de ez messze nem igaz: a 39. percben vádlisérülés miatt le kellett cserélni a kapus Alisson Beckert, aki később, az öltözőben sem tudott ráállni a lábára, ezért kerekesszékben hagyta el az öltözőt. „Többről van szó, mint puszta húzódásról. Nem nézett ki túl jól” – árulta el Jürgen Klopp menedzser a Sky Sportsnak. A klub hivatalos honlapja arról számolt be, hogy Alisson biztosan kihagyja a szerdai, Chelsea elleni UEFA Szuperkupa-mérkőzést, a további vizsgálatok alapján lehet megmondani, milyen súlyos a sérülése.

A bajnoki címvédő és a Liverpool ellen az angol Szuperkupa-döntőt megnyerő Manchester City a masszív kerettel rendelkező West Ham otthonában kezdte a bajnokságot. Eleinte nem úgy tűnt, hogy hengerelés lesz a vége: hiszen csak szerencsés körülmények között került előnybe Pep Guardiola csapata, Kyle Walker beadásánál a becsúszó védő, Issa Diop ért bele pechesen a labdába, amely végül Gabriel Jesusról pattant be, így nem öngól lett a vége, és a szünetig nem is változott az eredmény (0–1).

A második félidőben aztán a vendéggólok mellett a VAR került főszerepbe. Kezdődött azzal, hogy fordulás után De Bruyne passzát követően Raheem Sterling kötényt adva szerezte meg csapata második, saját maga első gólját, majd ismét gólt lőtt a City, de Gabriel Jesus hiába passzolt az üres kapuba, a PL-ben először használt VAR úgy döntött, a gólpasszt adó Sterling lesről indult.

A találatot követően – hiszen centik döntöttek az ítéletről – elég jelentős vita alakult ki az angol médiában és közösségi terekben a VAR használatát illetően. Nem magáról az alkalmazásról folyt a vita, hanem a módjáról. Hogy tudniillik milyen felbontásban, milyen képkockasebességgel rögzíti a mérkőzést a Sky, és hogy ez okoz-e adattorzulást, meghatározható-e, mikor hagyja el a játékos lábát a labda, pontosan hol van a támadó játékos kapuhoz legközelebb eső testrésze, és így tovább. A közbeszédbe – elsősorban Twitteren – számos szakértő is csatlakozott, matematika–fizika szakköré változtatva a beszélgetést, de néhány fontos, közérthető megállapítás azért született. Elsősorban az, hogy a technikai szobában a VAR a nézőnél élesebb, pontosabb, és gyakorlatilag minden szögből követhető képet kap.

A kamerák rögzítési sebessége 120 fps (frame per second, vagyis képkocka per másodperc). Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb az fps, annál folyamatosabbnak érezzük a mozgást. Amikor másodpercenként 15 vagy ennél több összefüggő képkockát látunk, azt már szaggatásmentes mozgásnak érezzük – ehhez viszonyítsuk akkor a Sky Sport által használt 120-as mutatót (a filmiparban, például, 24 fps vált elfogadottá).

Ennek következtében különböző szinkronizációs és digitális technikák alkalmazásával – amivel mi például szuperlassítások formájában találkozunk a képernyők előtt –, gyakorlatilag centire pontosan meg lehet határozni egy játékos és/vagy a labda pozícióját egy adott leshelyzet megítélésénél. És még ami fontos lehet: a televíziós társaságok a közvetítés követhetősége, a jó láthatóság miatt jóval vastagabb vonalakat használnak az esetek jelölésére, mint az technikailag indokolt, a VAR-szobában ez sem így zajlik, tehát már a néhány centis különbség is jól látható grafikailag is. Az persze továbbra is kérdés lehet, hogy a szurkoló tényleg akar-e centikre kiszámított döntéseket, ha ennek meccsenként 2–4 játékmegszakítás az ára, de az nem kérdés: 2019-ben a VAR képes gyakorlatilag támadhatatlan döntéseket hozni a leshelyzetek megítélésénél.

A VAR aztán még többször is főszerepbe került a City meccsén: a 75. percben Sterling átemeléses gólját nézte meg a rendszer (és adta meg a találatot), majd a csereként beállt Sergio Agüero büntetőből szerezhette volna meg idei első bajnoki gólját, de gyengén helyezett lövését Fabianski kitolta, az új szabály alapján azonban a kapus egyik lábának a gólvonalon kell lennie a rúgás pillanatában, ezért Mike Dean játékvezető a videózás után megismételtette a 11-est, amit immár gólra váltott az argentin, és végül fölényesen nyert a City.

A forduló előtt kevesen gondolták volna, hogy kiütéses sikerrel kezdi majd a szezont a Manchester United is a Chelsea ellen, pedig így lett – Frank Lampard bemutatkozása így borzasztóra sikerült a londoniak kispadján. Már a júliusi első mérkőzésén is nevetség tárgyává vált Lampard azzal, hogy az ír Bohemians elleni bemutatkozáskor mindössze 1–1-es döntetlent ért el a Chelsea menedzsereként, de ezt sikerült felülmúlnia a Premier League-debütálással. 54 éve nem szenvedett ekkora vereséget a Chelsea az Old Traffordon: 1965. március 13-án ugyancsak 4–0-ra kapott ki, David Herd kétszer, Denis Law, illetve George Best egy-egy alkalommal volt eredményes. Debütáló Chelsea-menedzser is ritkán kap ekkora pofont, közel 41 éve fordult elő legutóbb ekkora égés: 1978 decemberében Danny Blanchflower futott bele egy 7–2-es KO-ba a Middlesbrough ellen.

„Nagyon sok olyan elem volt a játékunkban, ami tetszett. Intenzívek voltunk a letámadásban, sok labdát visszaszereztünk, uraltuk a középpályát. A futballt megnyertük, de a gólokban alulmaradtunk” – nyilatkozta Lampard a mérkőzés után. Statisztikailag igaza is van: a Chelsea többet birtokolta a labdát, több szöglete volt, többet próbálkozott kapura lövéssel, és többször el is találta a kaput, mint ellenfele. A kezdőcsapatban három saját nevelésű játékos, Mason Mount, Tammy Abraham és Andreas Christensen is helyet kapott, míg Fikayo Tomori a kispadon ült. Lampard úgy véli,  igazán tehetséges fiatal játékosokkal rendelkezik, de azzal, hogy új játékost nem igazolhatnak, és akadnak sérültek, folyamatosan kell építkezniük.

„Meg kell tanulnunk a kemény leckéket, és gyorsan ki kell javítani a hibáinkat” – tette hozzá a Chelsea edzője a meccs értékeléséhez.

A Manchester United menedzsere, Ole Gunnar Solskjaer elismerte, hogy csapata szerencsés volt, hogy megszerezte a vezetést az első félidőben.

„Tudjuk, hogy még nem állunk készen, folyamatosan azon dolgozunk, hogy fejlődjünk, és megtaláljuk a saját stílusunkat. Még időre van szükségünk. Szerencsénk volt, hogy megszereztük a vezetést, de aztán a második félidőben megnyugodtunk és sokkal magabiztosabbá váltunk” – nyilatkozta.

A gólt sem kapó MU hátvédsorában egyébként ott volt a két új szerzemény, Harry Maguire és Aaron Wan-Bissaka, kettőjükért összesen 142 millió eurót fizetett ki a klub – előbbit a mérkőzést követően hosszasan méltatta az új szerepkörben, a Sky szakértőjeként bemutatkozó José Mourinho, aki egyszerűen „rendíthetetlen sziklának” nevezte Maguire-t.
A fordulóból kiemelkedett Harry Kane teljesítménye is: döntetlen állásnál a 86. percben egy védőről lepattanó labdát helyezett a léc alá, majd a 90. percben újabb találattal zárta le az Aston Villa elleni meccset.

A hétvégén nemcsak az első, hanem a másodosztály küzdelmeit is figyelhette a magyar szurkoló, hiszen bemutatkozott új csapatában, a Bristol Cityben a Bolognától távozó Nagy Ádám. A szurkolók nagyon dicsérték, és menedzsere is elégedetten nyilatkozott.

„Jobban örültem volna a három pontnak, ennek ellenére nagyon elégedett voltam azzal, amit láttam! Külön örültem annak, hogy több játékosunk is látványosan kiemelkedett a mezőnyből. Külön kiemelném Nagy Ádámot, aki egyszerűen fantasztikusan futballozott. Egy pillanatra sem állt meg, folyamatosan küzdött a labdáért, nagyszerűen látott a pályán, okosan és egyszerűen építette a támadásokat!” – áradozott Lee Johnson menedzser a lefújás után a csapat Twitter-oldalára felkerülő videóban, miután a Bristol 1–1-es döntetlent harcolt ki a Birmingham City otthonában.

Forrás:ujszo.com