Már a beiktatása utáni első napon Berlinbe utazott, pár napja pedig az Európai Unió átfogó reformjára tett ígéretet Emmanuel Macron. Franciaország frissen megválasztott, unióbarát és liberális elnöke kemény fába vágja a fejszéjét, ha újra akarja indítani az uniós gépezetet.
„Európának szüksége van az ön energiájára, képzelőerejére és a bátorságára”. Így hangzott Donald Tusk üzenete, amellyel az Élysée-palotába érkezett, hogy személyesen is köszöntse az új francia elnököt. Az Európai Tanács első embere csak egy a francia választási eredmények láttán megkönnyebbülő brüsszeli vezetők közül. Macron elnöksége valóban reménysugár az unió­nak: kampányában is a francia EU-tagság előnyei kapták a főszerepet, választási győzelme után pedig az Örömódára vonult a színpadra. Nem csoda tehát, hogy már első hivatalban töltött napján Berlinbe utazott, ahol a mosolygós Angela Merkel társaságában ígéretet tett az Európai Unió újraalapítására. A német fővárosban a motorállamok vezetői az uniós szerződések lehetséges módosítását sem zárták ki, ami a válságok sújtotta Európában meglehetősen ambiciózus állásfoglalásnak mondható.
Zoom
Merkel és Macron első találkozása. Eltérő reakcióidejű motorok (forrás: Reuters)
Az erősödő francia–német tandemet látva szakértők ugyanakkor megjegyzik: egyáltalán nem biztos, hogy Németország végig kitart majd Macron reformötletei mellett. – Néhány gazdasági elképzelése Berlin nemtetszését váltja ki. A német parlamenti választások előtt Angela Merkel nem fogja kockáztatni, hogy a választópolgárok a küszködő tagállamoknak nyújtott német mentőcsomagokat vizionáljanak – írja a BBC szakértője. Macron valóban gazdasági szempontból képzeli el a hőn áhított EU-reformot. Az egykori gazdasági miniszter megoldást is javasolt a problémára: külön költségvetéssel és pénzügyminiszterrel erősítené a fiskális integrációt, valamint tökélyre fejlesztené a bankuniót. A német sajtó máris a költségvetési szigoráról híres Berlin kárára képzeli el a reformokat, a Der Spiegel napilap például az „Emmanuel Macron megmenti Európát, Németország pedig állja a számlát” felcímmel intette óva a német vezetést.
Persze korántsem biztos, hogy Berlinnek aggódnia kell. A Social Europe blog londoni elemzői szerint az unióbarát Macron fölényes győzelme inkább meg kell, hogy nyugtassa Angela Merkelt. Mint írják, a német kancelláron így kisebb a nyomás, hogy alapjaiban átalakítsa az integrációt.
(Magyar Idők nyomán)