Amerika csak a jövőbe tekint, mostantól Amerika lesz az első számú. Minden döntést ennek rendelnek alá, és az amerikaiak lesznek a legfontosabbak – mondta el beiktatása után első hivatalos beszédében az új amerikai elnök. Donald Trump pénteken, helyi idő szerint pontban délben tette le hivatali esküjét Washingtonban.
Zoom
Az Egyesült Államok 45. elnöke meggyőződését fejezte ki, hogy az amerikaiak összefognak, s együtt építik újra az országot mindenki javára.
Az amerikai állampolgárok nagyszerű nemzeti egységben egyesülnek január 20-án, hogy beváltsák sorsukat. Számos kihívással néznek majd szembe otthon és külföldön, de el fogják végezni a munkát – tette egyértelművé Donald Trump.
Azt mondta: pénteken nemcsak hatalmat ad át az egyik kormány a másiknak, hanem Washington visszaadta a hatalmat a népnek. Azt ugyanis túl sokáig tartotta magánál egy kis csoport, “a politikusoknak jól ment, de ennek a kisemberek fizették meg az árát”.
Zoom
Szerinte az elit sikere nem volt a nép sikere, ám ez megváltozik. Hozzátette: nem az számít, melyik párt vezeti az országot, hanem hogy a kormányt ellenőrzi-e a nép. Január 20-a úgy vonul majd be a történelembe, amikor a nép vált ismét az ország vezetőjévé. Amerika az amerikaiak országa lesz – nyomatékosította.
Azt mondta, megválasztása egy olyan történelmi mozgalomnak köszönhető, amilyet még nem látott a világ. A mozgalom az amerikai népé, amely jobbá teszi majd a saját életét – hangsúlyozta.
Hozzátette: az üres beszédek ideje lejárt. Amerika csak a jövőbe tekint, mostantól az USA lesz az első számú. Minden döntést ennek rendelnek alá, és az amerikaiak lesznek a legfontosabbak.
“Amerika az első” – ismételte el többször is az új elnök, hozzátéve, hogy két “egyszerű szabály” van: mindenki vásároljon amerikai termékeket, és alkalmazzon amerikai munkaerőt.
Donald Trump hangsúlyozta: minden pillanatban azon fog munkálkodni, hogy Amerika újra győztes legyen.
Arról is beszélt, hogy az amerikai patriotizmusban nincs helye az előítéletességnek. Úgy vélte, az amerikai haderő “szomorúan” leromlott, a városokban bűnbandák garázdálkodnak, a bűnözés túl sok emberéletet követelt. Az Egyesült Államok dollármilliárdokat költött külföldön, miközben a hazai infrastruktúra leromlott, a középosztály elszegényedett – mondta.
“Más országokat tettünk gazdaggá” – jelentette ki az új amerikai elnök. Hangoztatta, hogy miközben az Egyesült Államok “mások hadseregeit finanszírozta”, az országban egyik gyárat zárják be a másik után.
Hozzátette, hogy ez már a múlté, új vízió fogja kormányozni az Egyesült Államokat. ”Az elfelejtettek többé már nem lesznek azok” – fogalmazott Trump.
Hangsúlyozta, Amerika nem akarja más országokra ráerőltetni a saját értékrendjét. Azt ígérte, hogy egyesíti, összefogásra sarkallja a világot a radikális iszlám ellen, majd fontosnak tartotta leszögezni azt is, hogy az Egyesült Államokban nincs és nem is lesz helye az előítéletességnek.
Donald Trump köszönetet mondott Barack Obamának és feleségének, mert segítőkészen támogatták őt az átmeneti időszakban.
(Híradó nyomán)
Videón a beiktatás és Trump beszéde:
Frissítés: Háromórás felvonulás után ért véget a parádé
Mintegy három órán keresztül tartó felvonulással ért véget a hagyományos beiktatási ünnepi parádé, amelyet Donald Trump és családja - miután végighajtatott a Capitoliumtól a Fehér Ház felé vezető Pennsylvania sugárúton - már a Fehér Ház előtt felállított tribünről nézett végig.
A rezesbandás, katonaindulós, táncoslányos felvonuláson a haderőnemek különböző képviselői mellett felvonultak a különböző államokból érkezett csoportok - tűzoltók, cowboy-egyesületek, intézmények - nemegyszer korabeli ruhákba, vagy díszegyenruhákba öltözött képviselői is. Az Egyesült Államok 45. elnöke láthatóan élvezte a felvonulást, egyszer odaintegetett a felvonulóknak, másszor játékosan tisztelgett, például a Texasból érkezett egyik csoportnak. A tribünön estére megjelent Trump mellett James Mattis nyugalmazott tábornok, akinek védelmi miniszterré jelölését éppen a parádé előtt szavazta meg elsöprő többséggel (egyetlen, demokrata párti ellenszavazattal) a szenátus. Donald Trump, első elnöki intézkedései között, alá is írta Mattis miniszteri kinevezését.
A szenátus pénteken délután jóváhagyta John Kelly, a tengerészgyalogság nyugalmazott tábornoka jelölését a belbiztonsági miniszteri posztra, így már az ő kormánytagsága is biztos. Kelly jelöltségét 88-11 arányban fogadta el a szenátus. Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője azt jelentette be, hogy Mike Pompeo, kansasi képviselő CIA-igazgatói jelöltségéről hétfőn döntenek a szenátorok. Amerikai sajtóhírek szerint ugyanis nagy a vita: Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője a beiktatási ceremóniát követő díszebéden egyenesen Mike Pence alelnökhöz fordult, hogy járjon közben az eddigi CIA-igazgató, John Brennan érdekében, vagyis azért, hogy Brennan maradhasson a CIA élén. Erről Schumer szóvivője tájékoztatta is a sajtót.
A parádé - és az egész beiktatási ünnepségsorozat - idején Trump-ellenes tüntetések voltak több helyen is Washington belvárosában. Többféle csoport, többféle célkitűzéssel és jelszót hangoztatva tombolt, és pusztította a várost.
Három bált nyitott meg az elnök és neje
Bálokkal zárultak az éjjel az új, republikánus amerikai elnök beiktatási rendezvényei, hármat közülük az elnöki házaspár, Donald és Melania Trump nyitott meg.
A három bál közül két - a Freedom Ball és a Liberty Ball - estélyen azok vettek részt, akik anyagilag támogatták Donald Trump választási kampányát, vagy megvették a méregdrága belépőjegyet. A harmadik bált a fegyveres erők tiszteletére rendezték. A rendezvényen Donald Trump rövid műholdas beszélgetést folytatott az afganisztáni Bagram katonai bázisán szolgáló amerikai katonákkal.
Mindhárom bálon részt vett Mike Pence alelnök és felesége Karen Pence, valamint Donald Trump gyermekei és házastársuk, és az első percek után valamennyien csatlakoztak a táncoló elnöki párhoz. Az első két bálon a Trump-házaspár Frank Sinatra My Way (Az én utam) című slágerére táncolt, a harmadikon pedig Whitney Houston I will always love you (Mindig szeretni foglak) című számára.
A bálokon az elnöki pár megjelenése előtt mások mellett az ír származású amerikai táncos, Michael Flatley és csapata, a The Rockettes és a The Piano Guys szórakoztatta a vendégeket.
Divatszakértők elemezték az új first lady ruháját. Melania Trump csütörtökön a viszonylag ismeretlen, spanyolajkú amerikai Norisol Ferrari és Alexander McQueen ruháját viselte, a péntek délelőtti beiktatási ünnepségen az amerikai Ralph Lauren égszínkék kabátjában és ruhájában, valamint hosszú, kék kesztyűben, Manolo Blahnik tűsarokban jelent meg, az esti bálon pedig egyszerűnek látszó, de különleges vonalvezetésű, csontszínűbe hajló fehér nagyestélyi volt rajta, organza fodorral és vékony piros övvel. Ezt Hervé Pierre tervezte Melania Trump közreműködésével.
A divatszakértők szerint Melania Trump - kivált a beiktatási ünnepségen viselt kék kasmír ruhával és kabáttal - az 1960-as évek hangulatát, pontosabban Jackie Kennedy eleganciáját idézte meg. A lapokban és a honlapokon gyorsan elő is kerültek a korabeli fotók, amelyeken a néhai first lady szintén égszínkék kosztümben látható. A kommentátorok elégedetten állapították meg, hogy Melania Trump amerikai divattervezők ruháit viselte.
(MTI nyomán)