A megválasztott amerikai elnök úgy véli, Angela Merkel német kancellár katasztrofális hibát követett el az illegális migránsok befogadásával. Donald Trump a "menekült"válságot jelölte meg okként akkor is, mikor azt jósolta, hogy további országok lépnek majd ki az EU-ból, szerinte a válság megtörte az együttműködést.
A pénteken hivatalba lépő következő amerikai elnök a The Timesnak adott, a konzervatív brit napilap online kiadásán vasárnap éjjel megjelent interjúban - amelyet Michael Gove volt brit igazságügyi miniszter készített a lap számára - szólt az Oroszország elleni szankciókról is, egyenes utalást téve arra, hogy ha Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó a nukleáris fegyverzet jelentős csökkentésére, akkor felülvizsgálhatók lennének az Oroszország elleni szankciók.
Zoom
Trump az elnöki főtanácsadóvá kinevezedő zsidó vejével, Jared Kushnerrel - az ő feladata lesz a "közel-keleti rendezés előmozdítása" is
Trump kifejtette azt a véleményét is, hogy Nagy-Britannia "remekül teljesít majd" a brit EU-tagság megszűnése után. Komoly bírálattal illette ugyanakkor azokat a NATO-tagállamokat, amelyek nem járulnak hozzá az előirányzott mértékben a védelmi kiadásokhoz, az atlanti szövetséget pedig "elavult" szerveződésnek nevezte.
Katasztrofális döntés
A német kormány migránspolitikájáról Donald Trump kijelentette: "nagyon katasztrofális volt" Merkel döntése "ezeknek az illegális (bevándorlóknak) a korlátlan befogadásáról, akárhonnan jöttek is ezek az emberek (...) Ráadásul senki nem is tudja, hogy honnan jöttek".
Trump szerint a Nyugatnak Szíriában kellett volna biztonsági övezeteket kiépítenie a menekültek számára, és ennek költségeit az Öböl menti országoknak kellett volna állniuk.
Az EU Németország eszköze
Kifejtette azt a véleményét is, hogy az Európai Unióban Németország a domináns hatalom, és Nagy-Britannia "bölcsen tette", hogy a távozás mellett döntött. "Ha megnézzük az Európai Uniót, az tulajdonképpen nem más, mint Németország, alapvetően csak egy eszköz Németország számára. Ezért gondolom, hogy az Egyesült Királyság oly okosan cselekedett a kilépéssel" - fogalmazott.
Trump szerint Nagy-Britannia "remekül teljesít majd" a brit EU-tagság megszűnése után is.
A megválasztott republikánus amerikai elnök az amerikai-brit kétoldalú kereskedelmi megállapodás lehetőségéről szólva kijelentette: kormánya "nagyon keményen dolgozik majd" azon, hogy ez a megállapodás gyorsan és megfelelő formában létrejöhessen.
Sor végéből sor eleje
Barack Obama, a távozó demokrata párti amerikai elnök tavaly áprilisi londoni látogatásán gyakorlatilag kizárta, hogy a brit EU-tagság megszűnése esetén Nagy-Britannia gyorsan kedvezményes kétoldalú kereskedelmi megállapodásra juthatna az Egyesült Államokkal. Obama annak idején kijelentette: Washington az Európai Unióval folytatott kereskedelmi tárgyalásokra összpontosítja figyelmét, Nagy-Britannia pedig "a sor végére kerül", ha távozik az unióból.
A brit EU-tagságról júniusban tartott népszavazáson a választók szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt.
Donald Trump viszont már az amerikai elnökválasztási kampányban hangsúlyozta, hogy ha bejut a Fehér Házba, akkor Nagy-Britannia "nem a sor végére, hanem a sor elejére kerül" az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon.
Trump a The Timesnak adott interjúban - konkrét időpont említése nélkül - elmondta, hogy találkozni fog Theresa May brit miniszterelnökkel, "rögtön azután", hogy beköltözött a Fehér Házba, "és nagyon gyorsan összehozunk" egy megállapodást.
A brit üzleti szektor exportkilátásai szempontjából "nagyszerűnek" nevezte, hogy a font a népszavazás óta meredeken gyengült. "Úgy gondolom, a Brexit-folyamat remekül fog végződni" - tette hozzá.
Történhet valami szankcióügyben
Az Oroszország elleni szankciókról szólva Trump egyenes utalást tett arra, hogy ha Putyin elnök késznek mutatkozik a nukleáris fegyverzet jelentős csökkentésére, akkor napirendre kerülhetne e szankciók felülvizsgálata. Kijelentette: meg kell vizsgálni, hogy "lehetséges-e jó megállapodások elérése Oroszországgal". Trump szerint ebbe beletartozik az is, hogy a nukleáris fegyverzetet "nagyon jelentősen csökkenteni kell". "Oroszország nagyon megszenvedi a szankciókat, és én úgy gondolom, hogy (ebben az ügyben) történhet valami, amivel sokan jól járnának" - fogalmazott a gondolatot továbbfűzve a megválasztott amerikai elnök.
Putyinban és Merkelben is megbízik
Trump kijelentette: azzal az alapállással kezdi elnöki tevékenységét, hogy megbízik Putyinban, csakúgy, mint Angela Merkelben. "Majd meglátjuk azonban, hogy ez meddig tart. Lehet, hogy egyáltalán nem sokáig" - tette hozzá.
Elavult szövetség
Trump szerint a NATO "elavult" intézmény, mivel "sok-sok évvel ezelőtt" alakították ki. "Alaposan megkaptam a magamét, amikor először mondtam, hogy a NATO elavult, de ez két napig tartott, aztán már azt kezdték mondogatni, hogy Trumpnak igaza van" - tette hozzá.
Trump a másik fő problémának azt nevezte, hogy sok NATO-tagállam nem vállal méltányos részesedést a védelmi kiadásokból, és ez szerinte "nagyon igazságtalan az Egyesült Államokkal szemben". Hozzátette: jelenleg öt NATO-tagállam fordítja a hazai össztermék (GDP) 2 százalékában meghatározott összeget védelmi kiadásokra.
Vétó a terrorállam minden bírálatára
Trump szerint az iraki háború az Egyesült Államok egész történelmének "talán legrosszabb döntése volt, olyan, mintha köveket hajigáltunk volna egy méhkasba". Elmondta azt is, hogy vejét, a zsidó Jared Kushnert bízza meg hivatalosan a közel-keleti rendezés előmozdításával, és kérte a brit kormányt, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétózzon meg minden olyan határozattervezetet, amely Izraelt bírálja.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: