A keserűség nyoma sem látszott halott gyermekük miatt a rendőrség helyszínelése alatt annak a másfél éves kislánynak a szülein, akik felelősek lehettek gyermekük éhhaláláért - írja a Blikk.
A lap információi szerint a rendőrség munkatársai és a hatósági tanúk egy könnycseppet sem láttak K. Gusztáv és felesége arcán. Pedig a látvány még a sokat próbált mentősöket és rendőröket is padlóra küldte. A gyermek a szó szoros értelmében csontvázzá aszalódott, bőre rátapadt kiálló csontjaira. Egykor mosolygós, kedves kis arca ijesztően hatott.
Zoom
Ebben a házban történt a tragédia
Mint ismeretes, péntek délelőtt értesítette a pár a mentőket, hogy gyöngyösi lakásukban meghalt a kislányuk. A nyomozók által megkérdezett halottkém véleménye szerint akkor már jó néhány órája halott volt a gyermek, feltehetően az éjszaka folyamán vesztette életét.
– Amíg a rendőrök kérdezgették őket, fotózták a holttestet, ezek csak bámultak maguk elé. Majd amikor később őrizetbe vették és bilincsben kikísérték őket a lépcsőházba, akkor az anyuka elkezdett sírdogálni – mondta az egyik helyszínen tartózkodó személy, aki hozzátette: az apuka nem volt ismeretlen a rendőrök előtt, hiszen nem egyszer kihívták rájuk a járőröket hangoskodása miatt a szomszédok.
Az anya korábban Nagykanizsán dolgozott, majd később jelenlegi élettársával, K. Gusztávval Angliában próbáltak szerencsét. Meg nem erősített források szerint egy gyermeket korábban a gyámügy már elvett a nőtől hasonló problémák miatt. Pénteken, amikor a rendőrség elvitte a párt, a velük élő négy és fél éves gyermeket is gondnokság alá helyezték. Ő már nincs veszélyben.
A pár rendkívül zárkózottan élt. A kőfaragó férfi még éjszaka is napszemüvegben járt-kelt a lépcsőházban és a ház körül, a nő pedig még a köszönéseket sem fogadta. De nem volt mindig így, hiszen a megyei napilapban több olyan cikk található, amelyben különböző témákban, többek között éppen gyermekétkeztetéssel kapcsolatban megszólalt.
Zoom
2007-es fénykép
– Kérem, értsék meg, hogy még nem tudok beszélni. Nagyon nagy fájdalom ez most nekünk – mondta a Borsnak az apa. A szomszédok ennek a bulvárlapnak is arról számoltak be: a család albérletben él a társasházban, az anya a házbeliek köszönését sem fogadta, karácsonykor pedig olyan éktelen vitatkozás volt a K. családnál, ami az ő ünnepüket is tönkretette.
K.-éknak két gyermekük volt, a na­gyobbik négy és fél éves. Az ő felügyeletét egyébként megvonta múlt héten csütörtökön a gyámügy. Az ismerősök szerint 2013-ban a nagyobbik lány is lefogyott, akkor indult eljárás az ügyben.
– Azt mondták, autoimmun emésztési betegségben szenved. Budapestre jártak vele kezelésre – mesélik a szomszédok. A nagyobbik lánynak ma már normális a testsúlya.
A gyöngyösi esetben egyelőre gondatlanságból elkövetett emberölésért ismeretlen tettes ellen nyomoznak. Az agárdi ügyben végül a szülők mellett a velük élő nagyszülőket is elítélték – a szomszédok szerint Gyöngyösön rendszeresen látogatták a kicsit a nagymamáék –, sőt a gyermekorvost és a kicsit kezelő természetgyógyászt is. Hasonló történhet Gyöngyösön, a család mellett pedig vizsgálhatják a védőnői, gyermekvédelmi szolgálat vagy az orvosok felelősségét is. Állítólag novemberben látta utoljára orvos a kislányt, akkor hét kiló volt, de a kötelező védőoltásokat nem kapta meg.
Frissítés: "hallottuk, hogy sírnak, de semmit sem tehettünk"
Egy teljes panelház hallgatta a házaspár veszekedéseit, éhes gyerekeik sírását, de képtelenek voltak segíteni, a tragédiát pedig a gyerekvédelmi hatóságok sem akadályozták meg - írja az Origó.
"Tanulják meg ők is, mi az éhezés! Tegyék őket hidegre, úgy 15 évre!" – dühöngtek a lapnak a gyöngyösi társasház lakói.
Betegségről szó nincs egy másik lakó szerint. "Alultápláltak voltak azok a szerencsétlenek, ez kiderült akkor is, amikor a nagyobbik lányt egyszer teljesen legyengülve vitték kórházba. Ott feltáplálták, aztán valamiért visszahozták, hogy tovább szenvedjen" – mesélte a feldúlt férfi.
A kicsik sírásától szerinte zengett a ház, de a szomszédok hiába hívták ki a rendőrséget, a család nem nyitott ajtót a bekopogó járőröknek.
Nem csak a gyerekek voltak hangosak: úgy tudjuk, a családban rendszeresnek számítottak a veszekedések – főként az asszonyt lehetett hallani, volt, hogy egy egész estét végigüvöltött egy fültanú szerint. A nyilatkozó lakók úgy érezték, tehetetlenek voltak – a családról egyszerűen leperegtek a figyelmeztetések.
A gyűlölet eszközei
Közvetve az állandósuló kapcsolati krízis vezethetett a másfél éves lány halálához is, véli Bilkei Pál kriminálpszichológus. Az élettársak egymás ellen érzett gyűlölete felülírhatja az anyai ösztönt, a gyerek pedig egyszerre lesz áldozat és a büntetés eszköze is a felek kezében.
"Nem etetem, mert a te gyereked, nem foglalkozom vele, mert nem az én dolgom, szajkózza ilyenkor mindkét fél" – mondta a szakértő. Bilkei Pál hozzátette, a mozgatórugók itt mások lehetnek, mint az agárdi gyerekhalál esetében, ahol a szülők hiszékenysége okozott tragédiát – elhitték, hogy a kisfiú a fénnyel is jóllakik, és elég, ha egy természetgyógyász időnként fémpálcával energiát küld neki. Az agárdi család tagjait május 12-én ítélték nem jogerősen 15 év börtönre – azon a napon, amikor megtalálták a gyöngyösi áldozatot.
A két helyzetben viszont egy dolog közös: a visszajelzés, közbelépés teljes hiánya – mindkét család visszavonultan élt, nem kértek segítséget a problémáik rendezéséhez. A hatóságok lehetőségei pedig korlátozottak.
A gyöngyösi anya például törvényesen mondhatott le a védőnő segítségéről, kizárva a külső szemlélőt.
A meghalt kislányt utoljára tavaly novemberben látta orvos, akkor még hét kilogrammos volt, pár hónap alatt azonban testsúlyának a felét elveszthette, anélkül, hogy bárki tudott volna az állapotáról.
Érthetetlen az is, hogy a nagyobbik lány alultápláltsága miatt 2013-ban már gyámügyi eljárás is indult, de a kórházi kezelés és feltáplálás után akadálytalanul visszakerülhetett a bántalmazó családhoz.
A tragédiával kapcsolatban az Origó érdeklődött a gyöngyösi gyerekjóléti és családsegítő szolgálatot összefogó Gyöngyösi Kistérségi Humán Szolgáltató központnál. Tudni szerették volna, foglalkoztak-e a meghalt gyerekkel és családjával, és milyen lépéseket tettek ügyükben. Az írásban feltett kérdésekre nem érkezett válasz, Maka Piroska igazgatónő pedig telefonos megkeresésükkor azt mondta, a hatósági eljárás végéig nem nyilatkozhat.
Szűkszavúságának oka: a haláleset kapcsán május 13-án a Heves Megyei Kormányhivatal átfogó ellenőrzést indított, amelyben
vizsgálják a gyöngyösi központ család- és gyerekjóléti szolgálatának tevékenységét, valamint a Gyöngyösi Járási Hivatal mint első fokú gyámhatóság munkáját is.
A kormányhivatal nyomoz a tragédia egészségügyi hátterével kapcsolatban is, de a vizsgálatok végéig nem közölnek részleteket – ezt részben azzal indokolják, hogy az áldozatnak és nővérének az egészségügyi állapota érzékeny adatnak számít...