Csütörtökön délelőtt Zalabéren, a falu határában lévő domboldalban felavatták a felújított, bozóttól megtisztított, a kutya által sem használt és gondozott zsidó temetőt. A lényeg, hogy jórészt a mi adóforintjainkból történt (csak erre kaptak egymilliárdot, szóval telik rá - a szerk.), és az álbűntudatkeltés lassan vallásos szertartása keretében lehessen egy jót rettegni a gazdanép antiszemétizmusának drámai növekedésén, hiszen Zalában ez még csak a tizennyolcadik felújított zsidó temető volt, a megyében hátravan még legalább tizenhat, mert jelenleg összesen 34, gazdanép pénzére áhítozó, elhagyott szeméttelepről tudnak. A hangsúly a jelenlegen van, számuk minden bizonnyal még tovább növekedhet. Akárcsak a második világháború alatt munkára fogott "zsidó magyarok" száma.
A Zaol tudósítása szerint köszöntőjében Siklósi Vilmos, a zalaegerszegi zsidó hitközség elnöke a megyében feltételezett 34 temető közül a 18. felújításáról beszélt. Elmondta, hogy 2006-ban a Zala Megyei Közgyűlés anyagi támogatásával kezdték az elhanyagolt, elhagyott temetők felújítását. Azóta a megyei közgyűlések szerepköre megváltozott, ezért most 50-50%-ban a Miniszterelnökség és a Mazsihisz osztozott a költségeken. Megköszönte a helyi önkormányzat támogatását, a zalaegerszegi büntetés-végrehajtási intézet nagy segítségét.
Zoom
Goldschmied István és Zámodics Ferenc (b-j)
Őt követően Goldschmied István, a Keszthelyi Zsidó Hitközség (a Chabad-szektás EMIH érdekeltsége) elnöke héber imát mondott.
Dr. Kunos Péter, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója először a kormány anyagi támogatását, Zalabér polgármesterének és elöljáróságának hozzáállását köszönte, amivel hozzásegítették a Mazsihiszt, hogy ez a temető is megújulhatott. Köszönetet mondott Siklósi Vilmosnak is, akihez az eddigi 18 temető felújítása fűződik. Idézet Kunos beszédéből:
– Mi zsidók vagyunk és magyarok! Vallásunk szerint halottaink szentek nekünk, akiket a legrövidebb időn belül kötelesek vagyunk eltemetni! Ebbe a temetőbe már régóta nem temettek senkit, de talán van a jelenlévők között, aki még emlékszik az egykori zsidó vallású lakosokra, hentesre, szatócsra? Egy zsidó sírkőre öt betűszót írnak, amelyek jelentése magyarul: lelketek foglaltassék bele az örökéletűek kötelékébe!
Zoom
Siklósi Vilmos, Kunos Péter, Zsuppán József (j-b)
Kunos Pétert az Agrobank elnökeként folytatott hitelezési gyakorlatáért vesztegetés miatt a kilencvenes évek végén szabadságvesztésre ítélte a bíróság, ennek tudatában választották 2014 júliusában a Mazsihisz ügyvezető igazgatójává. (Tisztségében az egy héttel korábban megválasztott, transzvesztita Schwezoff Dávidot követte.) Heisler András, a Mazsihisz elnöke ekkor úgy nyilatkozott: Kunos Péter azóta jogilag is mentesült minden következmény alól, és az általa alkalmazott biztosítékrendszert már egyetemen tanítják.
Így kell hát manapság egyre inkább rettegnie Magyarországon egy zsidó bankárnak.
Zalabér polgármestere, Zsuppán József a temető sorsáról, a zsidóság számának alakulásáról beszélt. Hálával említette a falu "híres zsidó családját", Gutmannékat, majd a jelenlévők és a község nevében megígérte, hogy ápolni, gondozni fogják a temetőt.
Befejezésül, a koszorúzás előtt Siklósi Vilmos elmondta, hogy azért állítanak minden temetőben emlékművet is, hogy az oda látogatók emlékezzenek, elhelyezhessenek egy szál virágot, egy kavicsot, egy csokrot.
A megemlékezés a templomkertben folytatódott. Itt Zala megyében az első – Siklósi Vilmos szerint talán az országban is –, katolikus templomkertben felállított, zsidó áldozatoknak szánt emlékművét avatták.
Rettegnek az erősödő antiszemitizmustól
A templomkertben Kunos Péter a '44-ben „mennybe menesztett" hatszázezer zsidóra™ emlékezett. A Mazsihisz ügyvezető elnöke a megyei lap szerint úgy fogalmazott, hogy "rettegnek az erősödő antiszemitizmustól!"
Végül az áldozatokra utalva egy idézettel fejezte be szavait: Megölte őket a gyűlölet, éltesse őket a szeretet!
– Mikor Kiss Albert alpolgármester a Zalabérből munkára szállítottak neveit olvasta, az iskola diákönkormányzatának szolgalelkű vezetői egy-egy szál fehér szegfűt tettek az emlékműhöz.
Zoom
Kunos Péter, Kiss Albert, Kiss János (az első sorban balról)
A kezdeményező - aki tevőlegesen is részt vett a munkára szállítottak emlékhelyének kialakításában -  Kiss János plébános héberül kezdte visszaemlékezését, amelyben II. János Pál pápa és Mindszenty József zsidókkal kapcsolatos tevékenységéről is beszélt.
Goldschmied István szavai után a jelenlévők elhelyezték a megemlékezés koszorúit, illetve zsidó szokás szerint egy-egy kavicsot a katolikus templomkertben felállított zsidó emlékműnél.
Zoom
Zsidó emlékmű a katolikus templomkertben (Fotó: Szalay Csaba)
"Az ünnepi eseményen közreműködött a Búzavirág Népdalkör Csiszárné Egyed Alíz vezetésével, szép dalt énekelt Dézsi Réka és szívszorítóan, mély átéléssel mondta el Radnóti Miklós 7 ecloga (sic!) című versét Zsohár Veronika. Ők ketten a helyi iskola tanulói" - zárta szívszaggató(nak szánt) ülepfényesítését a megyei lap.
(Kuruc.info - Zaol nyomán)
Kapcsolódó: