A világ eddigi leghosszabb rovarát találták meg Dél-Kínában. A botsáska 62,4 centiméteresre nőtt, több mint 5 centiméterrel nagyobbra, mint az előző csúcstartó – közölte a csengtui székhelyű Nyugat-Kínai Rovarmúzeum igazgatója.

 

Csao Li a Kuanghszi-Csuang autonóm területen egy kutatói bejárás alkalmával egy hegyi úton lett figyelmes a maga nemében is óriásnak számító példányra. Befogása után vettek méretet róla.

 

A korábban leghosszabbnak tartott rovart, szintén egy botsáskát, 2008-ban Malajziában találták. Az 56,7 centiméteres ízeltlábút jelenleg a londoni Természettudományi Múzeumban őrzik.

 

 hirdetes_400x285  
botsaska2
Kép: China Xinhua News fb-oldala

 

1200 méter magas hegyen találták

 

Csao Li a Hszinhua hírügynökségnek elmondta, már 1998-as terepkutatása alkalmával arra számított, hogy sikerül egy minden eddiginél hosszabbra nyúlt rovarral találkoznia, de végül csalódnia kellett. A helyiek pedig beszéltek neki egy nagy rovarról, amelyet körülbelül félméteresnek és mutatóujjnyi vastagnak írtak le.

 

World's longest insect, 62.4 cm in length, was discovered in south China's Guangxi, breaking the record for length for…

Gepostet von China Xinhua News am Donnerstag, 5. Mai 2016

 

A világrekorder megtalálásának körülményeiről elmondta, hogy egy 1200 méter magas hegyen gyűjtött éppen rovarokat Liucsou város térségében, amikor a távolban egy mozgó gallyra emlékeztető, méretes árnyékra lett figyelmes. Amint közelebb ment hozzá, döbbenten, de örömmel nyugtázta, hogy egy jókora rovarra lelt, amelynek a lábai olyan hosszúak voltak, mint maga a teste.

 

Már dolgoznak a részletes tanulmányon

 

A kutató befogta és hazavitte a múzeumba, ahol a botsáska hat petét rakott. Az utódok közül a legkisebb is 26 centiméteresre nőtt. A „szülő” rovar a Phryganistria chinensis Csao nevet kapta, és hamarosan egy részletesebb tanulmány is megjelenik róla.

 

A botsáskákat kiváló rejtőzködőként írják le, vagyis nem könnyű rájuk találni. Több mint 3000-féle ismert belőlük. Őskori leletekből, kövületekből szakemberek arra következettek, hogy már 40 millió évvel ezelőtt léteztek. Rokonaiknak mondják a csótányokat, a külön rendbe tartozó sáskákat, de úgy tudni, a szöcskékhez és a tücskökhöz is közük van.

 

MTI/China Xinhua News

 

Nyitókép: China Xinhua News

 

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!