Csoportosan elkövetett erőszakos nemi közösülés bűntette miatt jogerősen börtönbüntetésre ítélték Kiss Lászlót, a Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagját, az úszóválogatott szövetségi kapitányát, Százhalombatta alpolgármesterét - derítette ki a Privatkopo.hu és a Fullank.com. A súlyos bűncselekményt 1961-ben, két akkori úszótársával közösen követte el a világhírű sportvezető, aki - a bírósági ítélet szerint - harmadikként lelte örömét az akkorra már védekezésre képtelen, "elernyedt" testű fiatal nőben…
Zoom
Az 1962.február 17-én kihirdetett ítélet indokolása szerint a Ferencvárosi TC három akkori tehetséges úszója - Lantos László, Várszegi Lajos és a 21 éves Kiss László - 1961. július 2-án ismerkedett meg a Nemzeti Sportuszodában a Zsuzsanna keresztnevű fiatal hölggyel, akinek megtetszett Várszegi Lajos. Két nappal később Lantos a lányt Várszegi - a sportuszoda területén lévő - lakásába csalta, azzal, hogy ő is ott lakik és megmutatja neki az ingatlant. A férfi csókolózni próbált a nővel, majd annak tiltakozására kijelentette: közösülni fog vele, és addig nem engedi ki a lakásból, amíg az meg nem történik. Dulakodni kezdtek. Ekkor megérkezett Várszegi Lajos és Kiss László, akiket Lantos beengedett. A három sportoló együttes erővel megtámadta a fiatal lányt, az ágyra lökték.
Zoom
Idézet a jogerős bírósági ítéletből:
(…) A sértett karjait Várszegi a hátán összefogta, majd a száját befogta, őt ledöntve tartotta, Lantos pedig a sértettre nehezedve, annak lábait szétfeszítve, közösült vele. Ezután Kiss László fogta le a sértett kezét, illetve befogta a száját, Várszegi Lajos pedig fokról-fokra átvette Lantos helyét, majd ő is közösült a sértettel. Eközben … Zsuzsanna rosszul lett, így ellenállásától nem kellett tovább tartani, s ezért Kiss László fokozatosan elengedte őt, majd sorra kerülve közösült az elernyedt sértettel. Amikor a sértett feleszmélt és megmosdott, újból rájött a rosszullét, úgyhogy Várszegi Lajos és Kiss László idegcsillapítót is adtak neki. (…)
Felmerült egy másik nemi erőszak is
Az első fokon eljáró bíróság - folytatólagosan elkövetett nemi erőszak bűntette miatt - Kiss Lászlót 5 év, Lantos Lászlót és Várszegi Lajost 4-4 év, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélte.
Az ügyészség mindhárom férfit további, egyrendbeli erőszakos nemi közösülés bűntettével vádolta, de abban az ügyben a bíróság, "bebizonyítottság hiánya" miatt, ejtette a vádat Kissékkel szemben.
A brutális bűncselekmény elkövetői fellebbeztek az ítélet ellen. A másodfokon eljáró bíróság - jogerősen - Lantos Lászlót 3 év 2 hónap, Várszegi Lajost 2 év, míg Kiss Lászlót 3 év, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélte. Kiss Nagyfán töltötte büntetését.
Zoom
A börtönből szabadulva Kiss László feltűnően gyors karriert futott be: 1965-ben már a Budai Spartacus főállású edzője volt, majd 1967-ben a klub vezetőedzőjévé nevezték ki, 1969-ben pedig az öttusa válogatott úszóedzője lett. A jelek szerint Kiss esetében a rovott előélet - "valamiért" - nem bizonyult hátránynak…
(A Privatkopo.hu megjegyzése: a hatvanas évek kemény kádári diktatúrájában "tiszta erkölcsi bizonyítvány" nélkül gyakorlatilag csupán segédmunkási állás betöltésére nyílt lehetősége az embereknek, tehát nem lehet teljességgel kizárni, hogy Kiss László valamilyen "együttműködést" vállalhatott az elnyomó rendszerrel.)
A mérhetetlenül aljas tett elkövetőjét 1993-ban a Magyar Úszó-szövetség alelnökévé választották, majd ugyanebben az évben a női úszó-válogatott edzője lett. 1999-ben a teljes úszóválogatott szövetségi kapitányává nevezték ki. A Magyar Úszó Szövetség elnökségének 2012-ben lett tagja, 2015-ben újraválasztották. 2014 novembere óta Százhalombatta város alpolgármestere.
Kiss László elismerései:
· A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (2008)
· Százhalombatta díszpolgára (2009)
· A Nemzeti Sportszövetség Életműdíja (2009)
· Prima Primissima díj (sport kategória) (2011)
· A Magyar Érdemrend nagykeresztje (2012)
· A magyar úszósport halhatatlanja (2013)
Megsértődött, lemondott, majd Orbán Viktor kérésére visszatért
A nemzetközi hírű sportszakember 2016. január 7-én lemondott az úszóválogatott szövetségi kapitányi tisztségéről, mivel Hosszú Katinka emlékezetes sajtótájékoztatóján "méltatlanul bántak vele", az úszónő nem volt hajlandó szóba állni Kissel. "Még aznap este, a David Cameron angol kormányfővel folytatott tárgyalásai után telefonon felhívott Orbán Viktor miniszterelnök. Kérte, gondoljam át a döntésemet, hiszen az úszóknak szükségük van rám. Amikor Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke felkeresett, kérésével már nyitott kaput döngetett. Uszoda nélkül ugyan lehet élni, de nem érdemes" - nyilatkozta Kiss.
Zoom
Gyárfás Tamás: "ne árnyékolják be a személyét!"
A Prvatkopo.hu megkereste a Magyar Úszó Szövetség elnökét, Gyárfás Tamást.
Kiss László úr mintegy fél évszázaddal ezelőtt okkal vagy ok nélkül megkapta büntetését. Az ifjú korában elkövetettek elévültek, ha egy bűnös lerótta büntetését, akkor joga van újfent méltóképpen beilleszkedni a társadalomba. Kiss László a mögöttünk lévő fél évszázadban a maga területén egyedit alkotott, szinte rendelkezik mindazzal a kitüntetéssel, amelyet egy sportvezető kaphat, különböző kormányok ismerték fel egyedi értékű teljesítményét. Tanítványai közül az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina, az olimpiai bajnok Kovács Ági, világbajnok Cseh László, az olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok Güttler Károly emelkedik ki, de kapitányként is sikert sikerre halmozott. Tény, hogy a szerkesztői szabadság végtelen, személy szerint tehát csak kérhetem, javasolhatom, hogy a magyar sportban, de ugyanúgy a közéletben nagy tekintélyű Kiss László személyét ne árnyékolják be - írta válaszlevelében Gyárfás.
A Privatkopo.hu álláspontja szerint vannak olyan súlyos tettek, amelyek erkölcsi, morális értelemben soha nem évülnek el. Kiss László - társaival "együttműködve" - tönkretette egy fiatal nő teljes életét. Erre nincs, nem lehet mentség. A sportvezető-alpolgármester önmaga árnyékolta be a személyét - amikor több mint öt évtizeddel ezelőtt lehúzta a nadrágja sliccét…
Frissítés: méltatlan lenne a magyarázat?
A Népszabadság a fenti cikk megjelenése után telefonon kérdezte Kiss Lászlót az 1961-ben történtekről és az eset mai utóéletéről. Azt mondta, 55 év után "méltatlan lenne, ha magyarázkodni kezdene". Valószínűleg nem is adnának hitelt a szavainak, hiszen az újság, amely írásban kereste meg és kért választ a kérdéseire, közzétette a korabeli ítélet egyes részleteit.
Beszélhetnénk persze arról, hogy 1961-ben mennyire volt megalapozott az ügyünkben hozott ítélet. Mennyire volt bebizonyítva mindaz, ami az ítéletben olvasható.
Soha nem hallgattam el a történteket. Soha nem tudtam és nem és fogok túllépni rajtuk.
Viszont az a közeg, amelyben előtte sportoltam és amelybe később edzőként visszatértem, képes volt rá. Mivel sem a bíróság, sem más hatóság nem tiltott el – az ítéletbe foglalt bűnöm ellenére sem –, hogy gyerekekkel foglalkozzak, kaptam egy új esélyt és én éltem vele. Mindenki döntse el, hogy a magyar úszósport elmúlt évtizedekben elért eredményei alapján, hogy kellőképpen bizonyítottam-e vagy sem.
Kiss László szerint a szabadulása után a környezete egy ideig még éreztette vele, hogy neki kétszer annyit kell teljesítenie, mint másoknak. Aztán ahogyan jöttek az eredmények, mindinkább a teljesítményét értékelték. Nem felejtették el a történteket, az 1961-es bűne úszóberkeken belül mindig is ismert volt, és olykor vissza is köszönt.
Arra a felvetésre, hogy most vajon ki vagy kik és miért, miért pont most hozakodtak elő az 55 éve történtekkel, Kiss László azt mondta:
Nem szeretek találgatni. Vannak elképzeléseim, de azokat inkább megtartom magamnak. Mert mi van, ha tévedek, és ártatlanul vádolok meg valakit? Tény, hogy voltak, vannak, akik olykor az interneten tettek, tesznek célzásokat a múltamra. De ezzel együtt kell élnem.
Nemrég megtettem, amikor Hosszú Katinka megsértett, de aztán olyan sokan marasztaltak, hogy tudomásul kellett vennem: a közelgő Európa-bajnokság és a riói olimpia miatt, ha az úszóknak szükségük van rám, most egyik napról a másikra nem állhatok fel.
Engem nem az tart vissza, hogy a teljesítményemmel bármi is bizonyítsak. Ha azt mondják, nincs rám szükség, akár mert egykor súlyosan vétkeztem vagy bármely okból, akkor megyek. Hadd ne döntsem el ezt én. Megértését kérem, e tárgyban nincs több szavam.
"Az egész életét erkölcsösen élte"
A VS is elérte telefonon Kiss Lászlót, aki éppen akkor érkezett meg a jogi képviselőjéhez. Nyilatkozni nem akart, és, mint mondta, közleményt sem fog kiadni az ügyben. Annyit azért hozzátett remegő hangon: "Erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezem, az egész életemet erkölcsösen éltem."
Összeül az úszószövetség
A Magyar Úszó Szövetség vezetősége szerda reggel ülésezik, majd az edzőbizottság tagjai egyeztetnek, és mindkét testület foglalkozik Kiss László 55 évvel ezelőtti bűnügyével. A testületi állásfoglalásokat ezután hozza nyilvánosságra a Magyar Úszó Szövetség – olvasható a szervezet kedd délutáni közleményében.
Fejlemények: