A Válasz.hu értesülése szerint Andrew G. Vajna TV2-vásárlása mellett Garancsi István legújabb üzletét is az állami tulajdonú – elvileg a magyar exportőröket segíteni hivatott – Eximbank finanszírozza. Csekély 52 millió euróval, amely 16,5 milliárd forint.
A hétvégén jött a hír, hogy közel egyéves tárgyalássorozatot követően megvásárolta a Kopaszi Gát Kft.-t a Garancsi Istvánhoz köthető Market Asset Management Kft. és a River Dunainvest Kft. Budapest egyik legnépszerűbb parkja, a Kopaszi-gátat is magában foglaló 56 hektáros, XI. kerületi ingatlanterület ezzel ismét hazai tulajdonba került. A területet korábban Leisztinger Tamás üzletember, majd portugál vállalatok birtokolták, a Videoton labdarúgócsapat tulajdonosaként is ismert Garancsi már az utóbbiaktól szerezte meg a fejlesztési övezetet. A továbbiakban – az ígéretek szerint – a Kopaszi-gát parki egységeit változatlan feltételekkel üzemeltetik, az eddig használaton kívüli részeken pedig lakó- és irodaövezet kialakítását tervezik.
Zoom
Garancsi István (balszél)
Garancsi István Videoton FC-tulajdonos és ingatlanmágnás 2015-ben 44,3 milliárddal a 20. leggazdagabb Magyarországon. Garancsi a CD Hungary privatizációjával, melyet Csányi Sándor és a Mol-vezér Hernádi Zsolt segítségével vitt véghez, nagyjából 30 milliárd értékű ingatlanhoz jutott. Ezenfelül a focicsapat mögött álló Futball Invest 2007 a MET energetikai óriás egyik tulajdonosa is, és az építőiparba is beszivárgott a Market Zrt.-n keresztül.
A Válasz.hu értesülése szerint Garancsi legújabb üzletét ugyanúgy az állami tulajdonú Eximbank finanszírozza, mint Andy Vajna TV2-vásárlását. A cégbíróságon fellelhető adatok szerint Garancsiék két és félszer nagyobb kölcsönt – 52 millió eurót, mintegy 16,5 milliárd forintot – kaptak a külügyi tárca által felügyelt pénzintézettől, mint a filmipari kormánybiztos. Az Exim eredeti küldetése egyébként az, hogy a magyar exportőröket finanszírozási konstrukciókkal segítse, márpedig Garancsi ingatlanfejlesztésének, illetve Vajna médiabeszerzésének nincs köze a külkereskedelemhez. Ennek ellenére tény, hogy az Eximnek egy ideje vannak olyan „unortodox” termékei, amelyekben nyoma sincs az exportelvárásnak.
Garancsiék mostani ingatlanprojektje egyébként sikerre van ítélve, hiszen az új lakástámogatási rendszerben a három gyermeket vállaló családok 10+10 milliós állami segítséget kaphatnak, ha legalább 90 négyzetméteres új lakást vásárolnak. Azaz a nagylakásos lakópark-fejlesztésekben utazók garantáltan el tudják majd adni a frissen épített „hajlékokat”.
További érdekesség, hogy miközben a Kopaszi-terület új többségi (51 százalékos) tulajdonosa, a Market Asset Management Kft. közvetve Garancsi érdekeltsége, a kisebbségi (49 százalékos) „gáttulajdonos” nem más, mint Kóbor Miklós (a River Dunainvest Kft.-n keresztül).
Kóbor Miklós egykor a Bajnai Gordon vezette Wallis tranzakciós igazgatója volt, s később Lepp Gyulával (a volt szabaddemokrata gazdasági miniszter, Kóka János sógorával) lépett üzleti koalícióra.
(Válasz nyomán)
Frissítés: Jobbik: Közös fideszes és baloldali biznisz a Kopaszi-gát megvásárlása
Világossá vált, hogy a narancsbárói által irányított Fidesznek és „őfelsége ellenzékének”, MSZP-nek a közös mutyija a XI. kerület egyik legimpozánsabb részének, a Kopaszi-gátnak a megvásárlása 16,5 milliárd forintos állami hitelből, miután egy-egy oligarchájuk lett tulajdonos 51, illetve 49 százalékos arányban - írja közleményében Novák Előd országgyűlési képviselő, a Jobbik alelnöke. Alább a folytatás.
Ma látott napvilágot, hogy Orbán Viktor jó barátja, a Videoton focicsapatának tulajdonosa, Garancsi István 51 százalékban, illetve az MSZP-s exkormányfő, Bajnai Gordon vezette Wallis egykori tranzakciós igazgatója, Kóbor Miklós 49 százalékban közös tulajdonosa lett a csodálatos természeti szépségű városrésznek, melynek további beépítését tervezik, amit a Jobbik ellenez. További pikantériája az üzletnek, hogy a közös fideszes és baloldali adásvételt ugyanaz az állami tulajdonú és kormányzati irányítású Eximbank pénzeli, amely Orbán Viktor másik jó barátjának, Andrew G. Vajnának is besegít a TV2 megvásárlásába 6,7 milliárdos hitellel, holott e pénzintézetet a külkereskedelmi tevékenység ösztönzésére hozták létre, amihez ezeknek a sokmilliárdos magánbizniszeknek semmi közük.
A Jobbik kormányra kerülve a XX. század korrupt pártjainak ügyleteit átvilágítja, a közös mutyiknak nyilvánosságot biztosít, a felelősöket pedig szigorúan elszámoltatja. Ennek érdekében kezdeményeztük, hogy az Országgyűlés teremtse meg a politikusok gazdasági bűncselekményeinek elévülhetetlenségét, az elkövetőknek pedig dupla büntetés és teljes vagyonelkobzás is járhasson!