Oroszország nagy hatótávolságú, konvencionális robbanótöltettel felszerelt manőverező robotrepülőgépeket állít hadrendbe, amelyek megnehezítik az amerikai és a kanadai légtér védelmét, valamint biztosítják Moszkva számára, hogy nukleáris fegyver nélkül is képes legyen az elrettentésre - közölte az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) parancsnoka.
William Gortney tengernagy az aggályairól csütörtökön írásban tájékoztatta az amerikai szenátus fegyveres erők bizottságát, amiről pénteken számolt be a CNN hírtelevízió. A Gortney által említett "szárnyas rakéták" bombázókra, tengeralattjárókra és hadihajókra is telepíthetők. A manőverező robotrepülőgépekkel kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás a NORAD számára azt megállapítani, hogy azokat felszerelték-e nukleáris robbanótöltettel.
Erősödő orosz magabiztosság
Az admirális szerint az elmúlt évet az orosz haderő világszerte érezhető erősödő magabiztossága jellemezte. Ennek részeként az orosz nehézbombázók tavaly többet járőröztek Oroszország légterén kívül, mint bármikor a hidegháború óta. (Az írásos anyag konkrét számokat nem nevezett meg.)
A NORAD nem tapasztalta ugyan az amerikai vagy a kanadai légtér orosz megsértését, de az elmúlt évben többször is a levegőbe emeltek elfogó vadászokat, hogy az amerikai partokhoz közelítő orosz katonai gépeket figyeljenek meg. Gortney tengernagy szerint Oroszország a NORAD működésére volt kíváncsi és eközben javulás volt megfigyelhető az orosz haditengerészeti és légi felderítés együttműködésében.
A tengernagy véleménye szerint az orosz légi őrjáratok célja részben a Nyugat politikájával, különösen annak az Ukrajnával kapcsolatos megnyilvánulásaival szembeni elégedetlenség kifejezése.
(MTI)